Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 до 4 август 2024 г.

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

Музикантите Георги Вълчев и Никола Таков разказаха в "Радиокафе"

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк.

С идеята да направят фестивал, търсейки подходяща локация, той и съпругата му Лора обикалят България. Препоръчват им село Ковачевица, където има голямо читалище.

"Видяхме читалището, с прекрасна акустика, но още като влезеш в самото село, веднага те грабва със своята красота“, споделя музикантът. 

"Още в първия сезон на фестивала представихме елитарни произведения – Квартет за Края на времето (Оливие Месиен) и други подобни, но залата беше пълна, когато излязохме за първи път и днес хората продължават да идват. Мисля, че правим нещата които искаме, по начин, по който искаме и това се оценява по някакъв начин“, допълни той.

"Колкото и да е красива Ковачевица, там не минават много хора, така че да напълнят залата и в началото това беше едно от притесненията ни, но нашата публика идва специално за фестивала и ние сме й много благодарни“, споделят още организаторите.

Фестивалът помага на местната общност.

Сградата на читалището с прекрасна акустика датира от 60-те години. Нуждата от ремонт е неизбежна и с общи усилия те го осъществяват.

“Събрахме пари за цялостно пренапряване на покрива, успяхме да направим кампания за ремонтиране на целия покрив, а след това създадохме дружество, занимаващо се изцяло със сградата и всяка година успяваме по нещо да поправим“, сподели цигуларят Георги Вълчев.

Успяват да спечелят доверието на местните, които в началото ги гледат с подозрение.

"Като видяха, че имаме грижа към мястото и колко хора идват специално, за да го видят, отношението им се промени коренно“, разкри Георги Вълчев.

Магията на фестивала е еднакво силна и за музикантите, и за публиката.

“Отиваме там една седмица по-рано, преди началото на фестивала, в един момент на усамотяване, за да сме един с друг за репетиции. Този процес на уединение, това чувство остава и някак си се предава след това и на публиката“, посочи той.

Фестивалът ще се открие на 1 август с концерт в Гоце Делчев, където от самото си създаване, инициативата получава подкрепа. Локацията в града е Неврокопската митрополия, а на 2-ри, 3-ти и 4-ти август, концертите продължават в село Ковачевица.

В основата на фестивала “Неотъпкана пътека“, стоят космополитни личности. Освен цигларя Георги Вълчев, който от много години живее в Ню Йорк, съпругата му Лора Чекоратова, са и Никола Таков, също цигулар, живеещ в Испания,  Мариана Карпатова, в Ню Йорк, Ню Джърси, която организира и вокални лагери за деца, които се възпитават и в дух на доброволчество в полза на местните хора. Не на последно място в борда на фестивала е и композторът Добринка Табакова от Лондон.

От години музиканти организират и "Български вечери в Ню Йорк“, които тази година ще отбележат 20 години.

Тази година фестивалът "Неотъпкана пътека“ получава финансиране да представи три нови произведения от български композитори.

"Композиторите са Лора Алахмат, Петър Керкелов и Светлин Христов, които гостуваха на фестивала миналото лято. Запознахме се с тях, видяха какво правим и как го правим, вдъхновиха се и написаха три произведения за нас, които ще представим“, каза още Георги Вълчев.

От Памплона, Испания в разговора се включи цигуларят Никола Таков, който сподели своето усещане към фестивала "Неотъпкана пътека":

"Това е нещо, което е в главата ми цяла година, нещо което чакам да дойде през лятото. Знам, че това е нещо, което е наше и този факт го прави най-важнотото от артистична гледна точка към всичко, с което се занимавам в момента“. 

Още интересни аспекти за организацията, програмата, произведенията и композиторите, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20