Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години.
В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е начело, а каква политика ще се води – коментира пред БНР-Радио София проф. д-р Ингрид Шикова, преподавател в Катедра „Европеистика“ на Софийския университет.
+Във встъпителната си реч Урсула фон дер Лайен направи редица предложения, върху които си струва да се разсъждава. В нейните 30 страници виждам някои от идеите на Макрон, изложени в Сорбоната, включително за общия отбранителен съюз. Освен това тя успя да даде по нещо на всяка партия, която я подкрепя. Това донякъде обяснява, че за разлика от първия път (9), сега тя спечели поста с 40 гласа над достатъчните ѝ.“
Проф. Шикова поясни, че ЕНП е получила уверения, че конкурентоспособността ще бъде приоритет, вкл. и ново споразумение за чиста промишленост. Обеща по-малко бюрокрация, мобилизиране на частно финансиране – спестяванията на европейските семейства да остават в Европа, а не да отиват на чуждестранните пазари и т.н. Мисли се и за нова стратегия за селското стопанство, за по-силна програма Еразъм+ и т.н., Дори е изразена готовност ЕП да получи правото на законодателна инициатива.
До края на октомври предстои нещо много важно - определянето на ресорите на отделните еврокомисари.
"Ние трябва да помислим как България може да се включи в тези предложения и политики", подчерта проф. Ингрид Шикова.
Чуйте разговора на Златина Петкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..