Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Снимка: cybersecbg.org

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията.

За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29 години с интереси в сферата на киберсигурността, без ограничения за тяхното местоживеене, академичен профил или професионален опит.

"Започваме с петима кандидати, защото искаме да им осигурим добри ментори. При висок интерес от страна на младите хора, този брой ще бъде увеличен", уточни пред БНР-Радио София Христиан Даскалов, ръководител на Цифров иновационен хъб "Тракия" - съвместен проект на БАК и ССИ. Менторите ще очертаят индивидуални образователни пътеки в зависимост от биографията и опит на всеки от стипендиантите.

"Поканата е отворена за всякакви кандидати, защото има глад за кадри с адекватни компетенции. Целта ни е също така да промотираме отвореното, самостоятелно онлайн образование, което е утвърдено като практика в световен план. В България за съжаление още няма университети, които да са част от тези платформи за обучение. Освен това сертификатът в киберсигурността значи нещо."

По думите на Даскалов, талант за разрешаване на проблеми и определен начин на логика е необходим не само в техническите училища. В хуманитарното образование също трябва да се развиват тези базови компетенции. Те са важни и необходими, дори и да не се занимаваш с програмиране и компютърни науки. Във всяка фирма и организация трябва да има служители с такова мислене.

Кандидатите до края на август следва да изпратят по електронен път актуално СV, до 2 страници мотивационно писмо и концепция на тема ,,Ролята на цифровите иновационни хъбове за развитието на киберсигурността на национално и европейско ниво – възможности за гражданите, бизнеса и институциите".

Кандидат-стипендиантите ще бъдат поканени на събеседване през месец септември, а отличените ще стартират своето обучение в началото на октомври 2024 г.

Петима отличени ще получат достъп до над 7000 курса и специализации от над 300 водещи университета и корпорации, сред които Stanford, Yale, Berkeley, Google, AWS и Microsoft, които са налични и в глобалната платформа Coursera.

За всеки от петимата избрани ще бъде определен персонален ментор, който да им подготвя индивидуализирани обучителни пътеки с курсове в сферата на киберсигурността, които да следват за 12 месеца. След края на програмата на тези, които успешно са я преминали ще бъдат предложени стажове, заетост и съвместни проекти с организациите – членове и партньори на БАК.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: След изборите ни очаква още от същото

След изборите ни очаква още от същото, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Според него не се очакват съществени промени. „Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в..

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Променя ли изкуственият интелект стандартите за красота?

Екипът на предаването "Радиокафе" днес е в Интер Експо Център, където излъчваме на живо от събитието "Тук-там Кошер" - кошер от жужащи, добри енергии, на бизнеса, на  младите хора, които живеят и работят в България, или живеят и работят в чужбина. Всъщност, идеята на "Тук там" е да ги свързва, за да има едно добро бъдеще за тези, които искат да се..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Интер Експо Център

Форумът "Тук-Там Кошер" събира 150 компании

Друг лектор, Борислав Василев също се включи с тема за управлението на знанието във времената на дигитална трансформация. "Дигиталната трансформация много често се бърка с термина "дигитализация". Дигитализацията е просто преминаване от аналогови към цифрови продукти за компаниите, докато дигиталната трансформация е нещо по-глобално...

публикувано на 18.09.24 в 12:55