Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания.
Това отбеляза пред БНР-Радио София специалистът по нервни болести и отоневролог д-р Петя Ценимир.
Тя изтъкна, че сред предпазните мерки се включва и избягване на излизане на открито в диапазона между 14:30 и 17 ч., когато към високите температури се прибавя и неблагоприятното въздействие на UV лъчите. И припомни, че в слънчевите летни дни трябва носим светли памучни дрехи, да не забравяме да хидратираме организма, да приемаме периодично електролити, заради по-обилното потене.
Не само престоят в гореща среда е нежелателен, рисков е и преходът от по-хладно, от климатизирано помещение например, към високотемпературна среда.
Тогава може да ни причернее, да усетим замаяност, световъртеж, внезапна слабост, изтръпване на крайник, промяна в говора.
При такива оплаквания е редно да се обърнем към невролог, за да се отхвърли сериозна заплаха за здравето.
Проследяването на неврологично заболяване се прави след диагностика, но грижата ни за мозъка трябва да е осъзната и всекидневна, посочи още д-р Ценимир. Трябва да отдаваме нужното внимание на двигателната активност, добрата храна и почивка.
Мозъкът се нуждае от всекидневни провокации и задачи, от активност. Да виждаме и научаваме нови неща, за да се правят нови връзки – така удължаваме доброто състояние и функциониране на мозъка. За целта помага ученето на нов език, усъвършенстване на хоби, решаване на пъзели или математически задачи, поддържане на социална активност.
Специалистът обърна внимание и на хората, които произволно или по своя преценка посягат към медикаменти или болкоуспокояващи.
Тя подчерта, че лекарства трябва да се приемат само ако лекар прецени за необходимо. Самолечението може дори да навреди на пациента.
Д-р Ценимир се спря и на някои видове главоболие. И препоръча при възникване, човек да си води дневник на главоболието.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..