Днес Радиокафе се излъчва от къщата музей „Ваня Петкова“ в село Езерово, община Първомай. Честваме 80 години от рождението на известната българска поетеса. Началото е с дъщеря ѝ, журналистката Оля Ал Ахмед:
"Къщата-музей е оазис на културите. Срещите съживяват този дом, не позволяваме безпаметността да бъде толерирана. Направихме труден подбор и издадохме антология на Ваня Петкова. Тя е от пет стихосбирки - 100 стихотворения, най-доброто от най-доброто. Те са за различен вид читатели. Към поезията в България издателите се отнасят скептично - не се продавала. Идеята за антологията бе на сина ми, както и за мултимедията, събрала в 28 минути неизвестните неща за нея. Това е спектакълът "Аз съм Сириус" - в 60 минути започваме с филма, но винаги е различно, нито веднъж спектакълът не се повтори. Замисълът бе да е моноспектакъл, но синът ми реши да сме двамата и да играем на сцената нейните стихотворения.
В момента преписвам неин роман. В турнето използвахме 38-те ѝ картини и намерихме неиздадения ѝ роман. Той е уникален. След издаването му съм убедена, че трябва да влезе в учебната програма. "Бог е любов" е заглавието му, подзаглавието е "Изповед на една Свята Грешница". Уникална изповед с невероятни лирични герои, развръзки. Обсебена съм, не мисля за друго, освен за последната страница.
Знаехме за таланта ѝ като художник, но масовата аудитория сега откри че е и изключителен портретист. Много от картините са рисувани с креда. Заради белогвардейския си произход не е била приемана в университет, тогава е карала електрокар, на амбалажна хартия е правила картините си и е написала първите си три книги. Всичките картини са вкарани като илюстрации в антологията.
Гениите винаги остават неразбрани. Те са запомнени с нещо скандално. Така е и с майка ми. Първият скандален момент бе произхода ѝ - прабаба ми е украинска графиня. Това е била първата пречка, но идва втората - има дързостта да се омъжи за тъмнокож чужденец. На тогавашен председател на СБП отказва да си свали кръста от врата. Едва 21-годишна издава стихосбирка, продължава и не се спира. В поезията ѝ, пропита от болката на ударите, които съдбата ѝ е нанесла, читателите ще я видят такава, каквато е.
СБП подготвя учредяването на Национална награда "Ваня Петкова", отделно ние правим фондация на нейно име. Тя е автор на над 25 български песни, представяме 6-7 в спектакъла ни и подготвяме концерт към ноември. Може вече да се види и филма "Неудобната поетеса". Писала е за страданията на много народи - арменския, чилийския, палестинския. Бунтарската ѝ поезия е актуална и в момента.
На всяко изречение пиша и плача, цялото ми детство се връща. Говорили сме си за обидите, за расизма, как аз да намеря кураж и сили да продължа. Както и тя се е борила, аз също няма да спра. Моята стихосбирка се казва "Цвете от куршуми". Върху главата ми се изсипа много расизъм, болката си я събрах в подбраната си лирика. Но все пак има надежда, от многото куршуми рано или късно ще поникне нова надежда."Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..