Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оазис на културите

6
С Оля Ал Ахмед и поетите Петко Каневски и Демир Демирев
Снимка: радио София

Днес Радиокафе се излъчва от къщата музей „Ваня Петкова“ в село Езерово, община Първомай. Честваме 80 години от рождението на известната българска поетеса. Началото е с дъщеря ѝ, журналистката Оля Ал Ахмед:

"Къщата-музей е оазис на културите. Срещите съживяват този дом, не позволяваме безпаметността да бъде толерирана. Направихме труден подбор и издадохме антология на Ваня Петкова. Тя е от пет стихосбирки - 100 стихотворения, най-доброто от най-доброто. Те са за различен вид читатели. Към поезията в България издателите се отнасят скептично - не се продавала. Идеята за антологията бе на сина ми, както и за мултимедията, събрала в 28 минути неизвестните неща за нея. Това е спектакълът "Аз съм Сириус" - в 60 минути започваме с филма, но винаги е различно, нито веднъж спектакълът не се повтори. Замисълът бе да е моноспектакъл, но синът ми реши да сме двамата и да играем на сцената нейните стихотворения.

В момента преписвам неин роман. В турнето използвахме 38-те ѝ картини и намерихме неиздадения ѝ роман. Той е уникален. След издаването му съм убедена, че трябва да влезе в учебната програма. "Бог е любов" е заглавието му, подзаглавието е "Изповед на една Свята Грешница". Уникална изповед с невероятни лирични герои, развръзки. Обсебена съм, не мисля за друго, освен за последната страница. 

Знаехме за таланта ѝ като художник, но масовата аудитория сега откри че е и изключителен портретист. Много от картините са рисувани с креда. Заради белогвардейския си произход не е била приемана в университет, тогава е карала електрокар, на амбалажна хартия е правила картините си и е написала първите си три книги. Всичките картини са вкарани като илюстрации в антологията.

Гениите винаги остават неразбрани. Те са запомнени с нещо скандално. Така е и с майка ми. Първият скандален момент бе произхода ѝ - прабаба ми е украинска графиня. Това е била първата пречка, но идва втората - има дързостта да се омъжи за тъмнокож чужденец. На тогавашен председател на СБП отказва да си свали кръста от врата. Едва 21-годишна издава стихосбирка, продължава и не се спира. В поезията ѝ, пропита от болката на ударите, които съдбата ѝ е нанесла, читателите ще я видят такава, каквато е.

СБП подготвя учредяването на Национална награда "Ваня Петкова", отделно ние правим фондация на нейно име. Тя е автор на над 25 български песни, представяме 6-7 в спектакъла ни и подготвяме концерт към ноември. Може вече да се види и филма "Неудобната поетеса". Писала е за страданията на много народи - арменския, чилийския, палестинския. Бунтарската ѝ поезия е актуална и в момента.

На всяко изречение пиша и плача, цялото ми детство се връща. Говорили сме си за обидите, за расизма, как аз да намеря кураж и сили да продължа. Както и тя се е борила, аз също няма да спра. Моята стихосбирка се казва "Цвете от куршуми". Върху главата ми се изсипа много расизъм, болката си я събрах в подбраната си лирика. Но все пак има надежда, от многото куршуми рано или късно ще поникне нова надежда."

Следващ гост е поетът от с.Езерово инж. Митко Делчев:
"Бях много впечатлен и учуден защо Ваня Петкова е избрала с.Езерова. Разбрах, че може да се сближи с всеки. Тя е неудобна и като поетеса, и за местните власти - тя непрекъснато гонеше проблемите. Като се запознахме ѝ предоставих нещата, които бях написал. Впечатленията ѝ бяха много добри и предложи да ми помогне да издам стихосбирка. Професията ми е много далеч от тези неща. Кончината ѝ прекрати тази процедура, но Оля ми помогна и тази година издадохме стихосбирката "Сърдечен огън". Далечната ни мечта бе да видим как живеят хората по света. Това, което съм написал преди, сега е още по-актуално."
Петко Каневски се самоопределя като "народен поет" от Димитровград:
"Близо съм до болката на народа и не обичам да завоалирам, директен съм в изказа и в отношението. Болката е справедливост. Ваня е вселенска поетеса, тя възкресява истината, истинската поезия. Рано или късно тя ще заеме своето място. А имам усещането, че дъщеря ѝ не е скъсала пъпната връв с майка си.
На младини пишех гражданска поезия, на вторите си младини пиша любовна лирика. Сега довършвам "Живот на кредит" и "Писма до дядо".
Другият поет, дошъл специално от Димитровград, е Демир Демирев:
"Спомням си, че в онова мрачно време имаше празници на поезията. Първият, на който присъствах бе в 1960 в Пловдив. В 1964 бяхме в Чирпан. Там се запознах с Ваня Петкова, поисках и автограф, тя ми надписа "вярвай, приятелю". За мен тя остава един земен, човешки поет, но неин е и космосът. Тя го превръща в енергия, която предава на нас, които я четем. Снимката на стихосбирката ѝ "Сириус" е същата - има чара на излъчването на устрема си. Тя взе много неща от голямата гелактика и да ги върне при нас. Тя е от големите български автори, не трябва да бъде забравена."
Християн Иванов е авторът на филма за Ваня Петкова "Неудобната поетеса":
"Това е труд на много хора. Българската история не са само управници и военни. Бях запленен от историята на Ваня Петкова. Разказахме историята за човека Ваня Петкова, който поражда гения на твореца Ваня Петкова. Стотици часове материал, подбор, монтаж, основното предизвикателство бе да се организират няколко човека, които да разкажат и допълнят историята. Зрителят разбира същността на родолюбеца и бунтаря Ваня Петкова."
Деян Неделчев е автор на песента "Бъди", написана специално за 80-ата годишнина на поетесата Ваня Петкова:
"Ваня Петкова е нестандартна поетеса, харесвам, че е различна в поезията си. Не знаех, че е харесвала котки и случайно ги включихме в клипа. Бъди какъвто си, бъди неприемлив. Не да бъдеш в стадото. С недостатъците, които имаш. Наблюдавам как голяма част от хората искат да са еднакви." 
Внукът Джоузеф и последни думи от майка му Оля:
"Най-вече ми бе приятел, после - баба. Другите да кажат дали си приличаме. Да премахнем нормите и догмите - баба ми казваше "тегли им една майна". Аз съм последовател на седмото изкуство, пиша сценарий за неин биографичен филм." (Джоузеф)
"Във всеки град, където ходехме със спектакъла, идваха хора, които разказваха историите си с Ваня Петкова - как са преписвали на ръка забранената ѝ стихосбирка, как е пълнела салоните. Завършвам с част от стихотворението ѝ за Джони Деп."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35

Б.Т.Р. ще отбележи 30 години на сцената с рок концерт, в който ще представи и нова песен

Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..

публикувано на 01.11.24 в 18:26

На конференция в Перник дискутират как да приобщят младите хора към местните политики в страната

Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..

публикувано на 01.11.24 в 18:18

Актуален календар на официалните празници и неработни дни през 2025 г

Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..

публикувано на 01.11.24 в 17:39