Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга за знатни копривщенски фамилии, допринесли за подема на града

"Копривщенци в Египет - масърлиете"на Райна Тотева разкрива тяхната история

Фрагмент от корицата

Възрожденският град Копривщица отбеляза своя празник на духа, един празник на историята и на фамилиите в града. 

Многоуважаваната Райна Тотева е познат деятел, дългогодишен учител по литература и български език, автор на исторически изследвания за поета Димчо Дебелянов и за копривщенските кенета (тънки дантели, шити върху конски косъм, техника характерна за Копривщица). Самата тя е притежател на богата колекция от тези местни шедьоври, автор е и на книгата "Празници и делници в Копривщица през първата половина на 20. век“.

Преди дни, навръх Илинден, тя събра копривщенското общество и гостите на града в старото училище „Св. св. Кирил и Методий“, известно и като най-старото класно училище в България, за да представи своята нова книга, разказваща една малко позната тема, по която през годините се е премълчавала съдбата на така наречените "масърлие“. "Масър“ всъщност е арабското наименование на Египет, понятието е свързано с подема на икономиката в града и копривщенските занаяти след 1809 година.

Продукцията на копривщенските занаятчии – аби, чорапи, дрехи с прекрасна изработка и високо съдържание на вълна са много търсени в Египет, в Цариград идват египетски търговци, които на много добра цена изкупуват продукцията им. По-късно двама видни предприемчиви българи – Хаджи Дончо Семков Палавеев и Хаджи Иван Попмихайлов Маджаров, основават така наречената „Масърска“ компания, с копривщенски корени и седалище в Александрия, с клон в Кайро, и там на място те започват да продават продукцията на своя град.

Историята на гурбетчийската колония през която минават множество поколения, може да чуете в звуковия файл.
Важно е да отбележим, че традициите на Масърската компания основана през 1857-1858 година, продължават близа 90 години, до 50-те години на 20. век. 

Райна Тотева представи пред копривщенската общественост своята книга "Копривщенци в Египет - масърлиете",  която проследява пътя на откриването от копривщенските абаджии и търговци на египетските пазари в средата на 19. век, настаняването им там, борбата им с конкуренцията на европейските стоки и постепенната загуба на пазарите, в по-късен период и ориентирането на копривщенци към търговията с мляко и млечни продукти, както и създаването и развитието в продължение на повече от 80 години на копривщенска колония млекари и на присъединилите се към тях неколцина душанчани в Кайро и Александрия.

На хиляди километри далеч от родното място и от семействата си, гурбетчиите в Египет, чието арабско название е Мъср, наричани масърлиете, временно - по две, три и повече години, според обстоятелствата, отсъстват, за да печелят с поминъка си и осигуряват материално живота си и живота на своите семейства. Има масърлии по едно-две поколения, а някои и по три, прекарали в Александрия и Кайро по 40, 50 и повече години.

На някои места сградите, в които са се помещавали дюкяните все още съществуват, дори българи живеят на някои от адресите, макар да нямат нищо общо с тези родове. Но наследници на Шулевия и Сапунджиевия род от Копривщица посещават в последните години Александрия на частни начала, намирайки адресите вписани в търговските книги на техните прадядовци.

Книгата "Копривщенци в Египет - масърлиете" разказва с дълбочина по прекрасен начин тази история.

Текстът проследява основните моменти в еволюцията на традиционните гурбетчии; анализира социалния състав на първо и второ поколение масърлии, имущественото им състояние и съдружническите им взаимоотношения и проследява социалния им живот и проявите им.

Автор на предговора на книгата е доц. Петко Христов – уважаван историк, изследовател и автор от Института за история и фолклористика към Етнографския музей при БАН. Прочутите копривщенски фамилии: Мочкови, Братя Драгийски, Шулеви, Ослекови, Каравълкови, Хаджинейкови, Каравълкови, Салчеви, Старирадеви, Сапунджиеви - всички те са намерили място в подробности в новата книга на Райна Тотева, но и не само копривщенци влизат в съдружие в Кайро и Египет и Александрия, но и още една немалка колония от село Душанци, свързана с личността на Тодор Душанцалията. 

Чуйте вълнуващия разказ на Боян Бочев в звуковия файл, както и думите на авторката Райна Тотева.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево в края на работната седмица, с температура в София около 16°

Днес ще се задържи слънчево. В сутрешните часове на отделни места около водните басейни ще има краткотрайна мъгла, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални ще бъдат между 14° и 19°, в София - около 16°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб, по високите..

публикувано на 08.11.24 в 07:35
Сцена от пиесата

"Форум", 07.11.24: В постановката на Малкович българите са по-скоро готините образи

Джон Малкович е голям авторитет в световната култура. Имал съм проблеми с ръководството на Народния театър, но сега то прави нещо много добро - привличането на артиста като постановчик. Това каза един от коментаторите в днешния "Форум". Протестите по повод пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу Манол Глишев и Тодор Терзиев..

публикувано на 07.11.24 в 18:15

Община Самоков иска да плаща за снегопочистване, но да има добър сезон

В Община Самоков са готови и предпочитат да дадат повече пари за снегопочистване тази зима, отколкото само да се надяват на сняг. Много хора се хранят от туристическия сезон в студените месеци. Това изтъкна пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов . Вчера той беше домакин на заседанието на Областния щаб за защита при бедствия..

публикувано на 07.11.24 в 17:20

300 машини ще чистят София тази зима

Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища, Южната дъга на околовръстното и пътя към планината Витоша ще чистят от 300 машини. По думите им,..

публикувано на 07.11.24 в 17:02

Да достигнеш мечтата си в "Обиколката на Анапурна" на 5416 метра надморска височина

Пътешествениците Албена и Павел Благеви са българско семейство учени,  което над 30 години живее в Съединените щати. Там съпрузите правят своята професионална кариера.  И двамата са с регистрирани научни патенти. Въпреки че са изключително щастливи със своите деца и внуци, те не се примиряват със спокойствието и пенсионерското ежедневие –..

публикувано на 07.11.24 в 16:37

Калина Бояджиева, WWF: Заплахите за околната среда не са кино, а реалност

Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието. От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври..

публикувано на 07.11.24 в 16:10
Преценка ще се иска не само за такива сгради, а и за малки

КАБ: Преценка за ОВОС за всички инвестиционни проекти е ненужна тежест, няма го никъде по света

Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) .  Документът на..

публикувано на 07.11.24 в 15:14