Жители от Община Своге са създали и инициативен комитет с цел спирането на проекта за добив на злато в региона. Те са против този вид дейност, тъй като пряко се застрашава чистотата на въздуха, водата и почвата в района. Според тях са застрашени и множество извори, осигуряващи питейна вода в населените места.
В своето възражение жителите на Своге и близките населени места посочват, че в засегнатия карстов район на площта за търсене, се очаква натъкване на уран, с чиито залежи е известен района. Така се поставят под риск здравето на живеещите.
Гражданите са обезпокоени, че сондажите ще бъдат на метри от домовете им, някои на разстояние по-малко от 50 м. от къщи в района. Те подчертават, че не са проведени консултации с всички заинтересовани страни, включително местни общности, неправителствени организации, бизнес, относно негативните социално-икономически последствия.
"Проектът не е съгласуван с общината. За проблема научихме от социалните мрежи, коментира пред БНР-Радио София инж. Томислав Русимов, главен експерт ”УДО” от Община Своге. – Много са важни източниците на вода за битови нужди в цялата община. Проучването включва сондажи до 2 хил. метра, използване на химически вещества. Наистина сме притеснени. Съгласни сме с позицията на гражданите. На 18 юли входирахме наше възражение в МОСВ."
Сдружение "Балканка" първо сигнализира за проблема. На фейсбук страницата на неправителствената организация бе публикувана информация за процедурата по внасянето на възражения към Доклада за оценка на степента за въздействие на проекта за търсене и проучване, благодарение на която, жителите предприеха действия.
"Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и годишни работни проекти за търсене и/или проучване на всички видове подземни богатства и съответно за контрола върху тяхното изпълнение. Обект на процедура по реда на екологичното законодателство и Закона за биологичното разнообразие в Министерството на околната среда и водите е цялостният работен проект за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми в площ „ЕЕ-1”, общ. Своге и общ. Ботевград, обл. София и общ. Мездра, обл. Враца, включващ проучвателни сондажни дейности. За същия е изготвен доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) с предмета и целите на опазване на защитените зони (Натура 2000 места) на основание решение на министъра на околната среда и водите за извършване на оценка за степента на въздействие.
Към настоящия момент процедурата е на етап провеждане на консултации с обществеността по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) на представения на изготвен доклад за оценка на степента на въздействие на цялостния работен проект върху премета и целите на опазване на защитените зони. Всички постъпили становища при провеждането на обществените консултации ще бъдат предоставени на възложителя на проекта за представяне на писмен отговор на поставените въпроси, който ще бъде взет предвид при постановяване на решение за одобряване на проекта. Съгласно Закона за биологичното разнообразие и Наредбата за ОС, проектът може да бъде одобрен само ако заключенията от оценката за степента на въздействие по отношение на предмета и целите на опазване на защитените зони са, че същите няма да бъдат значително увредени."
Искания за оставки, тежки обвинения и спорове, белязаха извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано по темата с отпадъците. Макар да бяха включени в дневния ред изслушвания на министрите на околната среда и водите, на здравеопазването, директора на СРЗИ, директора на РИОСВ, които да разяснят за смесване на опасни, небитови..
“Първите мерки са най-важни особено при животозастрашаващите състояния и инциденти, на които можем да станем свидетели. Реакцията на околните е много важна, защото това предопределя какви ще са след това резултатите”, казва Теодора Георгиева - лектор в Училище по първа помощ на FirstAidbg. По думите ѝ основната разлика при оказване на първа помощ при..
Поставянето на пауза на някои въведени от американския президент Доналд Тръмп тарифи, първоначално се прие като позитивна новина, но притесненията от неясната посока на Щатите остават. Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската..
Екипът на предаването "Добър вечер, София“ стана съпричастен към благотворителна инициатива, подкрепена от 12 музикални групи, чиито песни звучат много често на честотите на Радио София. Музикантите от "Jin Monic" ,"Soundprophet","Керана и космонавтите","ALI". "PIF", "Eagle Pos"t. "Floralyn"."Габана", Котарашки, "Таралеща", "Innerglow" ,..
Протест за връщане на читалище в ръцете на гражданите в кв. "Редута“ се проведе пред сградата на Столичната община. Според протестиращите от близо 15 г. в читалище "Отец Паисий 1936“ не се развива културна дейност, а ръководството подава фалшиви документи към район "Слатина“. Според Юлиян Андреев, общественик и жител на района, чийто баща е..
Националната мрежа за децата (НМД) е отворила поканата за номинации за наградите "Златна ябълка" , които ще се дадат за 15-апоредна година на организации, личности и компании, които чрез работата си са допринесли за подобряване на благосъстоянието на децата и защитата на права им. Инициативата се обединява с кампанията, озаглавена с истината,..
Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..