Жители от Община Своге са създали и инициативен комитет с цел спирането на проекта за добив на злато в региона. Те са против този вид дейност, тъй като пряко се застрашава чистотата на въздуха, водата и почвата в района. Според тях са застрашени и множество извори, осигуряващи питейна вода в населените места.
В своето възражение жителите на Своге и близките населени места посочват, че в засегнатия карстов район на площта за търсене, се очаква натъкване на уран, с чиито залежи е известен района. Така се поставят под риск здравето на живеещите.
Гражданите са обезпокоени, че сондажите ще бъдат на метри от домовете им, някои на разстояние по-малко от 50 м. от къщи в района. Те подчертават, че не са проведени консултации с всички заинтересовани страни, включително местни общности, неправителствени организации, бизнес, относно негативните социално-икономически последствия.
"Проектът не е съгласуван с общината. За проблема научихме от социалните мрежи, коментира пред БНР-Радио София инж. Томислав Русимов, главен експерт ”УДО” от Община Своге. – Много са важни източниците на вода за битови нужди в цялата община. Проучването включва сондажи до 2 хил. метра, използване на химически вещества. Наистина сме притеснени. Съгласни сме с позицията на гражданите. На 18 юли входирахме наше възражение в МОСВ."
Сдружение "Балканка" първо сигнализира за проблема. На фейсбук страницата на неправителствената организация бе публикувана информация за процедурата по внасянето на възражения към Доклада за оценка на степента за въздействие на проекта за търсене и проучване, благодарение на която, жителите предприеха действия.
"Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и годишни работни проекти за търсене и/или проучване на всички видове подземни богатства и съответно за контрола върху тяхното изпълнение. Обект на процедура по реда на екологичното законодателство и Закона за биологичното разнообразие в Министерството на околната среда и водите е цялостният работен проект за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми в площ „ЕЕ-1”, общ. Своге и общ. Ботевград, обл. София и общ. Мездра, обл. Враца, включващ проучвателни сондажни дейности. За същия е изготвен доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) с предмета и целите на опазване на защитените зони (Натура 2000 места) на основание решение на министъра на околната среда и водите за извършване на оценка за степента на въздействие.
Към настоящия момент процедурата е на етап провеждане на консултации с обществеността по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) на представения на изготвен доклад за оценка на степента на въздействие на цялостния работен проект върху премета и целите на опазване на защитените зони. Всички постъпили становища при провеждането на обществените консултации ще бъдат предоставени на възложителя на проекта за представяне на писмен отговор на поставените въпроси, който ще бъде взет предвид при постановяване на решение за одобряване на проекта. Съгласно Закона за биологичното разнообразие и Наредбата за ОС, проектът може да бъде одобрен само ако заключенията от оценката за степента на въздействие по отношение на предмета и целите на опазване на защитените зони са, че същите няма да бъдат значително увредени."
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..