Младежи с интелектуални затруднения и доброволци от 4 държави се включват в 10-дневните занимания и обучения по програмата "Да работим заедно" в радомирското село Долни Раковец.
Началото е от 5 август. Участниците са от България, Турция, Хърватска и Литва, а проекта на Фондация „За Утре“ по младежки обмен е финансиран от ЕС по програма „Еразъм+“.
"Срещаме разбиране и добро приемане както от кметицата на Долни Раковец, така и от Община Радомир. Това е трети проект на фондацията, отбеляза пред БНР-Радио София Димитър Урдев основател и управител на организацията. – Имаме мотивирани учители за работа с деца със специфични потребности, но понякога им липсва нужната квалификация, знания и умения."
В проекта са предвидени дейности с разнообразни неформални обучителни методи, с които да се развият както умения за общуване и взаимодействие с младежи със специфични потребности, така и да се създадат конкретни трудови навици и умения по професии като: екологично и парково строителство, градинарство и озеленяване, земеделие (отглеждане и преработка на чесън), творчески занаяти, готварство и сладкарство и др.
От администрацията на Община Радомир ще осигурят допълнителни занимания и интересни места за посещение за участниците, за да разширят техните впечатления от региона.
Част от програмата на проекта ще бъдат и т.нар. “Културни вечери на мегдана“, в рамките на които младежите ще представят културата, забележителностите и традициите на България, Турция, Хърватска и Литва.
Културните вечери ще бъдат отворени за всички жители и гости на селото и ще предложат интересни презентации, игри, традиционни храни, танци и музика от всяка от четирите страни. В българската културна вечер ще се включат и самодейни творци от село Долни Раковец.
Чуйте разговора на Ана Попова.
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..