Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава закупуването на специфичния инвентар.
Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет и общински съветник от ГЕРБ-СДС посочи, че районният кмет е поискал 1,8 млн. лв. за градините, като зам.-кметът на Столичната община по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ Яна Генова е отправила становище към него да коригира количествено-стойностните сметки. Той обаче посочи днес на заседанието на местния парламент, че не имал техническа възможност да направи това. Зам.-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев също е обявил в становището си, че има значително завишение на ценовите предложения и на количествата.
„Незабавно да влезе вътрешния контрол на СО в район „Изгрев“ и да направи проверка. Призовавам АДФИ (Агенция за държавна финансова инспекция) и Сметната палата да проверят какво се случва. Как с такава лекота се разходват средства, след като има три становища, в които се казва, че е недопустимо“, посочи Ваня Тагарева.
Общинският съветник от ГЕРБ-СДС Мирослав Боршош каза, че е недопустимо да се дават няколко хиляди лева за легло и стотици за спално бельо и кметът е имал достатъчно сигнали, за да спре обществената поръчка.
От своя страна кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев обясни, че става въпрос за прогнозни стойности.
„Цените са на база на проучване на пазара, направено от външна фирма и консултирани с ръководители на всички детски заведения в района. Грозно е да се правят подобен тип внушения, след като администрация направи така, че „Изгрев“ да е първият софийски район, в който има място за всяко дете“, каза Георгиев.
Докладът за оборудването и обзавеждането бе приет, като от ГЕРБ-СДС очакват да минат проверките, за да бъдат коригирани количествено-стойностните сметки и да не се поставя под съмнение разходването на публичния ресурс.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..