Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

Пред Радио София Даниел Джинсов

Снимка: архив

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях.

През последните 2 години Академията за младежко участие, организирана от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, успя да достигне до над 400 младежи от цялата страна, да им помогне да развият своите умения и да получат нужните познания за работа с властимащите.

Всичко това се случва на фона на установените нагласи, че младите са аполитични и неактивни. В последния годишен доклад за младежта от 2019 година е посочено, че едва 3% от младите хора в България се интересуват от политика.

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бе Даниел Джинсов - председател на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите.

Той подчерта, че липсата на фокус върху младежките политики е проблем, който трябва да бъде адресиран.

“Проекти като Академия за младежко участие изграждат бъдещи лидери и политици, които да знаят, че когато правят политики трябва да се допитват до нуждите на хората”, коментира Джинсов.

“Идеята се зароди преди малко повече от 2 години и беше провокирана от опита ни в работата с млади хора и това, че наблюдавахме как на тях им липсват умения в това да се аргументират, да защитават своите позиции, да разбират политическия процес, да разбират демокрацията, в която живеем и да осъзнават как те като граждани в тази демокрация могат да променят нещата, които не им харесват, тъй като в по-голямата си част, мога да твърдя не само младежите, обществото ни е в сферата на мрънкачеството, където просто мрънкаме, че нещо не ни харесва, но дори не можем да назовем кой точно е проблемът, камо ли като общество да обсъждаме решения“, посочи още той.

"Това беше провокацията към нас и решихме да направим нещо по-комплексно, по-цялостно. Тръгнахме с голямата цел да обучаваме бъдещите лидери, бъдещи политици и така събрахме над 60 младежи от цялата страна. Мнозинството от групата бяха от малки населени места. 

"Това, което искахме да правим с тях и считам, че успяхме – да им дадем първоначално в едно обучение знания за това, какво е демокрацията, гражданското участие и какви са различните начини, чрез които можем да участваме и да бъдем активна част от обществото си“, изтъкна още Даниел Джинсов.

“Моите впечатления са, че младите хора се интересуват от политика, по-скоро въпросът е интересува ли се политиката от тях и доста често техния глас не бива чут. В един момент най-нормалното нещо е да спреш да се интересуваш, да спреш да говориш и това вече се вижда и в много данни, различни статистики, колко е ниско доверието на младите хора към институциите, защото те не биват чувани, техните думи не биват взети предвид. За мен това е големият проблем, върху който трябва мислим – поведението на възрастните спрямо младите хора“, бе категоричен той.

Чуйте още в разговора на Лъчезар Христов.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери и Доменика

Адресите на любовта - Валери Петров

Валери Петров е плод на любовна история, досущ като тази на Ромео и Жулиета, породена от враждата между Монтеки и Капулети. Бащата на писателя - Нисим Юда Меворах е роден в София и е сефарадски евреин. Той е професор по правни науки, специалист по семейно, облигационно и наследствено право, виден адвокат, обществен деятел и дипломат, преподавател..

обновено на 07.09.24 в 18:16
Анна Каменова

Историята оживява - Маджаровият род - Анна Каменова

В днешната ни среща продължаваме разказа за една от значимите фамилии по нашите земи. Маджаровият род, с корени във възрожденска Копривщица, се отличава с просветените си представители. А един от тях разбива стереотипите на 20-и век.  Нейното име е Анна Михайлова Маджарова, по-късно по мъж Стайнова. Родена е на 31и декември 1894 г. в древния град..

публикувано на 07.09.24 в 15:55

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец:

публикувано на 07.09.24 в 15:00
Радослав Механджийски

Голямо европейско преживяване

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3-ти до 6-ти октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк. Почече за идеята, организацията и някои експонати - от Радослав Механджийски: "Подобни форуми стимулират пазара...

публикувано на 07.09.24 в 11:48

Накъде - към корени и гранки

Фолклорен фестивал "Корени и гранки" в Осоица - Елена Джукова с подробностите: "Пресъздаваме истинска сватба с бръснар за младоженеца на място. Дърворезба, вълна - как тя стига до нас. Подправки - шарена сол. Вихроний Попнеделев ще ни покаже как превръща глината в разни неща. Ще има и работилница за тесто - ще си изпечем и хапнем на печка на дърва." Още..

обновено на 07.09.24 в 11:40

Нов живот на историята

Повече за "Историите зад фасадите" на емблематични софийски сгради - в разказа на организаторката Йордана Николова от РИМ - София "Смисълът е да препращаме от едни хора към други чрез сградите. Нов живот на историята." Подробности, конкретни примери, място и време на изложбата и мястото ѝ като притегателен център към разрастващия се интерес към историите..

публикувано на 07.09.24 в 10:23

Децата преживяват всичко чрез игри сред природата

Десислава Маринова от Active Kids за поредното детско приключение по ветроходство: "Спортът развива най-различни качества, най-малките са петгодишни. Те се учат на работа в екип.Уважение към природата. Запознават се с различните части на лодката, с терминологията на ветроходството. Язовир Искър е най-достъпната точка. Човек може да се потопи в много..

публикувано на 07.09.24 в 11:20