През последните 2 години Академията за младежко участие, организирана от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, успя да достигне до над 400 младежи от цялата страна, да им помогне да развият своите умения и да получат нужните познания за работа с властимащите.
Всичко това се случва на фона на установените нагласи, че младите са аполитични и неактивни. В последния годишен доклад за младежта от 2019 година е посочено, че едва 3% от младите хора в България се интересуват от политика.
Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бе Даниел Джинсов - председател на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите.
Той подчерта, че липсата на фокус върху младежките политики е проблем, който трябва да бъде адресиран.
“Проекти като Академия за младежко участие изграждат бъдещи лидери и политици, които да знаят, че когато правят политики трябва да се допитват до нуждите на хората”, коментира Джинсов.
“Идеята се зароди преди малко повече от 2 години и беше провокирана от опита ни в работата с млади хора и това, че наблюдавахме как на тях им липсват умения в това да се аргументират, да защитават своите позиции, да разбират политическия процес, да разбират демокрацията, в която живеем и да осъзнават как те като граждани в тази демокрация могат да променят нещата, които не им харесват, тъй като в по-голямата си част, мога да твърдя не само младежите, обществото ни е в сферата на мрънкачеството, където просто мрънкаме, че нещо не ни харесва, но дори не можем да назовем кой точно е проблемът, камо ли като общество да обсъждаме решения“, посочи още той.
"Това беше провокацията към нас и решихме да направим нещо по-комплексно, по-цялостно. Тръгнахме с голямата цел да обучаваме бъдещите лидери, бъдещи политици и така събрахме над 60 младежи от цялата страна. Мнозинството от групата бяха от малки населени места.
"Това, което искахме да правим с тях и считам, че успяхме – да им дадем първоначално в едно обучение знания за това, какво е демокрацията, гражданското участие и какви са различните начини, чрез които можем да участваме и да бъдем активна част от обществото си“, изтъкна още Даниел Джинсов.
“Моите впечатления са, че младите хора се интересуват от политика, по-скоро въпросът е интересува ли се политиката от тях и доста често техния глас не бива чут. В един момент най-нормалното нещо е да спреш да се интересуваш, да спреш да говориш и това вече се вижда и в много данни, различни статистики, колко е ниско доверието на младите хора към институциите, защото те не биват чувани, техните думи не биват взети предвид. За мен това е големият проблем, върху който трябва мислим – поведението на възрастните спрямо младите хора“, бе категоричен той.
Чуйте още в разговора на Лъчезар Христов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..