Изчерпват се шансовете за съставяне на правителство в 50-тото Народно събрание. Парламентарната група на "Има такъв народ" получава последната възможност да формира кабинет. Днес президентът Румен Радев връчва на формацията третия проучвателен мандат. След като получи папката, партията на Слави Трифонов трябва да посочи кандидат за премиер, който да се опита да състави правителство. В Конституцията не е посочен срок за връщане на мандата.
Почти два месеца след предсрочните избори шансовете 50-ият Парламент да намери формула за редовно правителство все така клонят към нула. След като ГЕРБ-СДС не събра подкрепа за кабинет на малцинството с първия мандат, а преди седмица "Продължаваме промяната – Демократична България" получи и веднага върна неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство, днес парламентарната рулетка ще се завърти за трети и последен път.
Президентът можеше да избира на кого да връчи кризисния мандат между четири парламентарни групи – ДПС, "Възраждане", БСП или "Има такъв народ". Снощи стана ясно, че партията на Слави Трифонов получава от държавния глава последния шанс да състави кабинет.
"Аз се надявам политическите партии в 50-ото Народно събрание да използват това време да преосмислят своите виждания за бъдещето на България, да проявят максимална конструктивност и да използват този последен шанс. Ако не успеят - ясно е, че отиваме на избори", Коментира президентът Румен Радев.
Макар и малки шансове за редовен кабинет все още има, смята председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Партията смята да търси подкрепа за експертен кабинет:
"Ще подходим отговорно, практично, Ще проведем разговор с всички политически сили, включително с независимите и в съответствие от това как тръгне диалога, има ли изобщо такъв, имаме ли общи цели, определяме или определени политики и програми, които могат да бъдат реализирани и след това да състави правителство, ще стане ясен резултата", посочи Йорданов.
От ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и „Възраждане“ са скептични за формирането на кабинет с третия мандат, а от БСП бяха готови да получат третата папка.
"Като при прогнозата за времето стана - както не се случи нещо с партията победител с първия мандат, няма какво да се случи нито с втория, нито с третия", отбеляза Борисов.
Николай Денков от ПП-ДП пък посочи:
"Ние сме готови да обсъждаме какви са нашите приоритети, но сме изключително скептични, че може третият мандат да се реализира".
От своя страна Цончо Ганев от "Възраждане" подчерта, че "този парламент е изпразнен от съдържание".
"Третият мандат трябва да го върнат. Мнозинство няма и да вървим на избори", каза Делян Пеевски от ДПС.
"Държавнически подход трябва да има при третият мандат. Така е предвидила Конституцията", посочи Борислав Гуцанов от БСП.
Независимите депутати, с които "Има такъв народ" също смята да преговаря за подкрепа за експертен кабинет, в този парламент вече са една шеста или общо 39.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..