Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 август, от 18:00 часа, в НЧ "Христо Смирненски - 1945"

В "Красно село" организират обществена дискусия за повече детски площадки в района

Гергана Богданова и Йоана Лазару от инициаторите пред Радио София

Снимка: Ани Петрова

В район "Красно село" организират обществено обсъждане на тема: Реновиране, облагородяване и изграждане на площадки за игра в околоблоковите пространства на територията на района. Всеки, който иска да сподели какви са нуждите от площадки за игра, може да се присъедини на 01.08 от 18:00 ч, в голямата зала на НЧ "Христо Смирненски - 1945". Ще бъдат чути всички идеи, които имат жителите на "Красно село" и ще бъде обсъдено кои от тях биха могли да се осъществят в обозримо бъдеще.

Предложенията могат да бъдат за обновяване на вече съществуващи градинки, както и за създаването на нови. По темата гости в предаването „Радиокафе“ бяха Гергана Богданова от сдружение "Лагера" и Йоана Лазару от НЧ "Христо Смирненски - 1945".

"Решихме, че това е една добра идея, да съберем и сондираме мненията на хората от района, за да преценим, къде са най-подходящите точки да се изготви такъв проект и да се пристъпи към облагородяването и изграждането на такива пространства“, посочи Гергана Богданова и допълни:

“Някакси това е естественият ход, да поканим хора от целия район, не само от “Лагера“, за да изкажат своите впечатления, желания, за да достигнем до някакъв консенсус и съответно адекватни действия след това".

По предложение на Йоана Лазару НЧ "Христо Смирненски - 1945"ще бъде домакин на дискукията, с цел да се съберат повече хора на едно място и да се проведе диалог, за да стигне до решение за действие.

След срещата-дискусия, на която ще бъдат събрани мненията на хората, поради големината на района, проектът ще бъде сведен до най-ключови градинки, най-важни меса за целия квартал“, посочиха събеседниците.

„Затова е добре да дойдат колкото се може повече хора представители на един квартал, за да направим адекватно обсъждане и да намерим най-ключовите места, които да бъдат реновирани, а след като вече имаме идеите структурирани, ще се свържем с Екипа на София, за да ни помогнат за изграждането на проекти с проектанти и архитекти. В направата на една градинка най-скъпото и най-трудното е ландшафта, като трябва да се вземат предвид всички подробности от всяка гледна точка, те ще ни помогнат в това. Тъй като ще има много идеи, каквото остане ще го структурираме и предадем на нашата община“, обясниха събеседниците.

Добрият пример – Парк "Мокренски проход".

"Това, че вече имаме един реализиран проект, със сигурност е един трамплин и добър пример – хората виждат, че с общи усилия, с една добра нагласа, когато има общност, която се обединява около една кауза, нещага се случват, могат да бъдат реализирани изключително добри проекти стига да има желание, добра комуникация и съдействие от съответните институции“, бе категорична Гергана Богданова от сдружение "Лагера".

Тя допълни, че на предстоящото обсъждане ще присъства и представител на общината, за да се запознаят с исканията и желанията на хората.

"Искрено се надявам да можем да създадем едно добро звено, добър екип, за да се реализират максимално много, качествени и съобразени с желанията и потребностите на хората проекти“, каза още Гергана Богданова.

Всяко едно предложение ще бъде чуто, ще бъде обсъдено и ще помислим, кога и как бихме могли да го реализираме, увери тя.

Чуйте още от разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лятна академия за деца и ученици

През август в София: Лятна академия за деца и ученици

"Лятна академия за деца и ученици (ЛАДУ), организирана от Националната художествен академия и Фондация "Св. Пимен Зографски", ще се проведе през месец август в София, каза за БНР Мария Ландова – автор и ръководител на проекта. Лятната академия за деца и ученици при НХА е дългосрочен образователен проект. Преподаватели в ЛАДУ са дипломирани студенти..

публикувано на 11.08.25 в 13:44

Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови

Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови, които ще са постоянно затворени и ще се отварят с педал. Контролът на сметопочистващите фирми ще бъде по-строг, а чистотата в града ще се подобри сериозно. Това ще стане, след като се подпишат новите договори за сметосъбирането. Обществената поръчка на кмета Терзиев събра..

публикувано на 11.08.25 в 08:53

Новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище" вече се подготвя за първите групи наесен

Напредват довършителните работи по обзавеждането на новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище", съобщават от администрацията на район "Триадица". В момента се подреждат креватчетата, бюрата, столчетата, масичките и другите мебели, необходими за приятното и безопасно пребиваване на бъдещите възпитаници на градината Предстои подборът на..

публикувано на 11.08.25 в 08:20

Седмицата започва с много слънце и високи температури

През днешния ден ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. През деня се очаква да стане горещо, с максимални температури между 35° и 40°, в София – около 35°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 28°, на 2000 метра -..

публикувано на 11.08.25 в 06:54
Нилс Ландгрен и Джаз академия

Джазът е една култура и любовта ни към него е крилата

В началото на всеки август от края на миналия век, Банско е джаз. Но и не само. Може ли различни теми да имат обаче джаза като общ знаменател? Първи гости в джаз-парка на Банско са  Вили Стоянов и Даниеле Феббо , които ни разказват за Джаз академията :

публикувано на 10.08.25 в 10:59

Софийски разкази - Тръпковата галерия

В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..

публикувано на 09.08.25 в 16:00

Историята оживява - Райна Кацарова

Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и  Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род;  проф. Венцислав Димов -..

публикувано на 09.08.25 в 16:00