Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сънувам на български" - казват хората във фотопроекта на Михаела Аройо

Една от снимките в изложбата
Снимка: Михаела Аройо

Първото цялостно представяне на дългосрочния фотографски проект на Михаела Аройо, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна, ще може да се види галерия "Синтезис".

Изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка със звукова среда от Светослав Тодоров и текст на журналиста Димитър Кенаров ще бъде открита тази вечер от 19 ч. в присъствието на етнолога Галин Георгиев, приятели и бесарабски българи, които живеят, учат или работят в София.

Куратори са Надежда Павлова и Никола Михов.

Пред БНР-Радио София Михаела Аройо разказа, че през 2019 г. е предприела 24-часово пътуване до молдовското село Стояновка на младежки събор.

"Бях много учудена, преживят положителен шок от топлото посрещане. Любопитството ми се разпали още повече, планирах и по-дългосрочни пътувания, които започнах през 2020-а. Открих една друга България. В Бесарабия за последните 200 години 8 пъти се сменя държавата и управлението. Бях впечатлена от запазването на езика (макар и в архаична форма), традициите и културния пласт."


Досега фотографката е посетила Бесарабия 14 пъти, пътувала е до 60 населени места.

"В началото пробвах да говоря на руски, а една баба почти ми се скара да си говоря на български."

Когато Михаела Аройо се срещнала с Йордана Митова от с. Чушмели, станало дума, че там повечето говорят 3 езика - български, руски и украински или молдовски.

– Е на какъв език мислиш? – попитала Михаела.
А момичето отговорило:
Не знам на какъв език мисля, но сънувам на български

Така се е „родило“ и заглавието на изложбата.

Досега тя е показвана в 2 наши села - Тенево (Ямболско) и Голица (Варненско), от които се знае, че има преселници. При пътуванията си Аройо е правила на терен и аудиозаписи – интервюта, песни, улична и църковна атмосфера.

Фотоизложбата може да бъде разгледана до 24 септември.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

Михаела Аройо Снимка: Стефан Каменов

  • Михаела Аройо е документална фотографка, родена във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. във в. "Труд", а в периода 2017 - 2018 г. е фоторепортер в агенция "Булфото". От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда.
    Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Участва в майсторски класове по документална фотография, организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия "Синтезис".
    Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи.
    През 2023 г. проектът "Сънувам на български" печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award - награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. 
Снимка: Михаела Аройо
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46