Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коалиция за климата-България: Страната ни изостава значително в екологичните политики

Снимка: Златина Петкова

Превенцията и адаптацията към климатичните промени са водещи за начините, по които се справяме с тези кризи. Това отбелязаха редица организации и сдружения, обединени в Коалиция за климата - България, на пресконференция през днешния ден. Те отбелязаха, че страната ни изостава значително в екологичните политики, като са нужни спешни и решителни действия.

Екстремните климатични явления от последните седмици, като възникналите пожари у нас, показаха тежките дефицити в подготовката на държавата и общините да предпазят хората, земеделието и бизнеса от глобалното затопляне. И ако преди години се пренебрегваше и дори отхвърляше, че съществува такова явление, сега поне се наблюдава промяна в българското общество, смятат от Коалиция за климата.

Магдалена Малеева, учредител на екологичната инициатива „Горичка“ даде пример с проучване на Европейската инвестиционна банка, според което 79% от българите смятат, че климатичната криза е сериозен проблем, 50% са били засегнати от проявленията й и само 6% са скептици по отношение на въздействията й. Тя приветства домакинството на София на 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН).

Нашите политици демонстрират пълен провал по отношение на климатичните политики, каза Тодор Тодоров, енергиен експерт на екологично сдружение „За Земята“. Той участва в Националния експертен съвет по изменението на климата, но изтъкна, че за десет години е свикван едва четири пъти, което е показателно за отношението на държавата по темата. А в случаи на наводнения или горски пожари, местните власти се оправдали с климатичните промени. Когато е време за превантивни мерки, такива не се взимат, посочи Тодоров.

Намаляването на въглищните мощности е необходимо за овладяване на климатичната криза, тъй като адресира директно първоизточника й - въглеродните емисии, подчерта от своя страна Меглена Антонова, ръководител на екипа и програмите на „Грийнпийс“ - България. Тя разясни, че като конкретни политически действия, предприети от последните правителства е създаването на Пътна карта за климатична неутралност на българската икономика и разписани в нея конкретни дати за ограничаване на определени проценти на въглищни мощности. Предвид политическата ситуация обаче, отново се коментира предоговаряне на Картата, а заедно с нея и Плана за възстановяване. Меглена Антонова поясни, че в Пътната карта се говори за 2038 г. като крайна дата за затваряне на въглищните централи, без да са заложени междинни дати.

От Коалиция за климата - България посочват също, че липсват ясни цели и планове за декарбонизация, с цел дългосрочна климатична неутралност. По последни статистически данни на Европейската агенция по околна среда, през 2021 г. страната ни е имала най-енергоемката и въглеродно-интензивна икономика в европейския регион, което я прави неконкурентоспособна.

По данни на Европейската комисия (ЕК) континентът ни се затопля два пъти по-бързо в сравнение с останалите, а България като част от Югоизточна Европа и в близост до Средиземноморието е една от най-уязвимите зони.

Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климатичните политики и съучредител на Коалицията, критикува пропуски в създаването и изпълнението на Стратегията за адаптация към климатичните промени, както и дългогодишната липса на въздушни пожарни.

ЕК е изчислила, че 1 евро, вложено в мерки за климатична адаптация, спестява 14 евро за погасяване на щетите след това, когато парите за адаптация са вложени навреме, посочи Сандов и препоръча страната ни да бъде много по-активна по отношение на мерките за адаптация към климатичните промени.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подписаха споразумението за бонус системата в столичния градски транспорт

Кметът на София Васил Терзиев обяви, че е подписал споразумението със синдикатите, с което ще бъде въведена бонус системата при заплащането на работещите в столичния градски транспорт.  Новата система ще влезе в сила от 1 ноември, когато Терзиев очаква и държавата да изплати на Общината компенсации заради въведените намаления при пътуване с..

публикувано на 16.10.24 в 18:57
Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“

Летище София организира специална среща за всички любители на авиацията

Летище София проведе специална среща за всички любители на авиацията, които имат желание да се докоснат отблизо до атмосферата на летището. Програмата включва среща с Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“ АД , оператор на Международното летище София. По думите на Кабайеро до 2026 г. ще бъде изградена и специализирана площадка за..

публикувано на 16.10.24 в 17:33

Зачестяват измамите с онлайн търговци

Зачестяват сигналите за сайтове, които имитират официалните уебстраници на реномирани производители, като по този начин заблуждават потребителите и ги подтикват да закупят стоки, предполагайки, че същите са оригинални. Тези сайтове имитират домейна на известни брандове, като към популярната марка добавят „Bulgaria” или “Sofia”. “Разликата с..

публикувано на 16.10.24 в 16:58
Столичният кмет Васил Терзиев.

Бонусната система за водачите от градския транспорт влиза в сила от 1 ноември

Ще бъде внесен доклад, който да бъде гласуван на следващото редовно заседание на Столичния общински съвет, на 14 ноември, с който да бъде създадена общинска структура, която ще отговаря за пътната маркировка и сигнализация, тъй като качеството, което в момента предоставят външните фирми, не отговаря на очакванията и изискванията на местната..

публикувано на 16.10.24 в 16:39
Ивайло Хлебаров

Данните за чистотата на въздуха трябва да бъдат коректно взети от правилните места

Нови, по-строги правила за качеството на атмосферния въздух влизат в сила в Европейския съюз, след като Съветът по околна среда окончателно прие новата директива. Мярката има за цел да постигне нулево замърсяване на въздуха в Европа най-късно до 2050 г. За да бъде по-ефективен контролът, ще се взимат проби за качеството на въздуха от повече места в..

публикувано на 16.10.24 в 16:25
Илко Градев и Александър Михайлов от проекта

Нов сезон с голям концерт и музикални истории за група "Патърдия"

В предаването  “Добър вечер, София“ посрещнахме двама от пет музикални гости – Александър Михайлов и Илко Градев. Те са част от квинтет, не от кой да е а от “Патърдия“, но както името им, така и поводът да ни гостуват изобщо не беше случаен, а съвсем сигурен, защото ще се случи само след ден, в четвъртък, 17 октомври, а именно техният концерт,..

публикувано на 16.10.24 в 15:55

Образование през целия живот във фокуса на TEDxSofia 2024

На 1-ви ноември, от 10.00 часа, в Дома на киното ще се проведе TEDxSofia 2024. Тази година фокусът е насочен към образованието. Събитието се организира по модела на световната конференция TED, каза пред Радио София проф. д-р Десислава Бошнакова. Темата е вдъхновена от стихотворението на Джани Родари „Ако можех да имам едно магазинче“, като..

публикувано на 16.10.24 в 15:39