Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коалиция за климата-България: Страната ни изостава значително в екологичните политики

Снимка: Златина Петкова

Превенцията и адаптацията към климатичните промени са водещи за начините, по които се справяме с тези кризи. Това отбелязаха редица организации и сдружения, обединени в Коалиция за климата - България, на пресконференция през днешния ден. Те отбелязаха, че страната ни изостава значително в екологичните политики, като са нужни спешни и решителни действия.

Екстремните климатични явления от последните седмици, като възникналите пожари у нас, показаха тежките дефицити в подготовката на държавата и общините да предпазят хората, земеделието и бизнеса от глобалното затопляне. И ако преди години се пренебрегваше и дори отхвърляше, че съществува такова явление, сега поне се наблюдава промяна в българското общество, смятат от Коалиция за климата.

Магдалена Малеева, учредител на екологичната инициатива „Горичка“ даде пример с проучване на Европейската инвестиционна банка, според което 79% от българите смятат, че климатичната криза е сериозен проблем, 50% са били засегнати от проявленията й и само 6% са скептици по отношение на въздействията й. Тя приветства домакинството на София на 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН).

Нашите политици демонстрират пълен провал по отношение на климатичните политики, каза Тодор Тодоров, енергиен експерт на екологично сдружение „За Земята“. Той участва в Националния експертен съвет по изменението на климата, но изтъкна, че за десет години е свикван едва четири пъти, което е показателно за отношението на държавата по темата. А в случаи на наводнения или горски пожари, местните власти се оправдали с климатичните промени. Когато е време за превантивни мерки, такива не се взимат, посочи Тодоров.

Намаляването на въглищните мощности е необходимо за овладяване на климатичната криза, тъй като адресира директно първоизточника й - въглеродните емисии, подчерта от своя страна Меглена Антонова, ръководител на екипа и програмите на „Грийнпийс“ - България. Тя разясни, че като конкретни политически действия, предприети от последните правителства е създаването на Пътна карта за климатична неутралност на българската икономика и разписани в нея конкретни дати за ограничаване на определени проценти на въглищни мощности. Предвид политическата ситуация обаче, отново се коментира предоговаряне на Картата, а заедно с нея и Плана за възстановяване. Меглена Антонова поясни, че в Пътната карта се говори за 2038 г. като крайна дата за затваряне на въглищните централи, без да са заложени междинни дати.

От Коалиция за климата - България посочват също, че липсват ясни цели и планове за декарбонизация, с цел дългосрочна климатична неутралност. По последни статистически данни на Европейската агенция по околна среда, през 2021 г. страната ни е имала най-енергоемката и въглеродно-интензивна икономика в европейския регион, което я прави неконкурентоспособна.

По данни на Европейската комисия (ЕК) континентът ни се затопля два пъти по-бързо в сравнение с останалите, а България като част от Югоизточна Европа и в близост до Средиземноморието е една от най-уязвимите зони.

Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климатичните политики и съучредител на Коалицията, критикува пропуски в създаването и изпълнението на Стратегията за адаптация към климатичните промени, както и дългогодишната липса на въздушни пожарни.

ЕК е изчислила, че 1 евро, вложено в мерки за климатична адаптация, спестява 14 евро за погасяване на щетите след това, когато парите за адаптация са вложени навреме, посочи Сандов и препоръча страната ни да бъде много по-активна по отношение на мерките за адаптация към климатичните промени.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кокаляне ще има собствена детска градина

Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..

публикувано на 18.12.24 в 18:55

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33
Иван Гавалюгов

Община Ботевград отчита реализирането на редица инфраструктурни проекти

На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..

публикувано на 18.12.24 в 17:25

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20

София - град изкривява икономическите показатели на целия регион

Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..

публикувано на 18.12.24 в 15:33