Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Има и оптимистичен модел на остаряването

Специалистът съветва по-възрастните: двигателна активност, социални контакти, креативност

Д-р Владимир Симов
Снимка: Изд. Изток-Запад

Можем да живеем по-дълго и по-важното – по-пълноценно, дори да остаряваме красиво. В това ни уверява, убеждава и съветва д-р Владимир Симов в над 700 страници на своята книга "Остаряването".

В труда си той търси пресечните точки на този психобиосоциален въпрос, обръща внимание и как той засяга един български пенсионер.

"Реших да напиша книга, достатъчно обхватна, която съчетава социологични фактори, невроконгитивните проблеми на деменцията, да отворя скритите страници на геронтопсихиатрията, да надникнат там, където специалистите разсъждават преди да изпишат рецепта", отбеляза специалистът и автор пред БНР-Радио София.

Неслучайно е озаглавил книгата по този начин, а не например „Старостта“, „Стареенето“.

Продължителността на живота нарасна до 81 г. средно, сега живеем по-дълго, но какво е качеството на живота, който живеем?

За да отговори на този не само риторичен въпрос, д-р Симов е направил справки, провел е много разговори с възрастни хора от различни места и с различно образование и професии. Разгледал е широко разпространени патологии, свързани с напредването на възрастта, различни страни на стареенето, как се случва този процес в динамика и как се преживява от хората.

Твърди, че в България институциите са в дълг към пенсионерите. Трябва да се създадат болнични и други структури, които да подкрепят хората. Да е ясна представата за състоянието, броя и самочувствието на българските пенсионери. Да има клубове и други структури, които да предлагат занимания на възрастните хора. Старостта да не се асоциира непременно с негативност. Да съществува по-оптимистичен модел на съществуване.

Д-р Владимир Симов изброи и най-важните съвети, които човек може да изведе от книгата:

1. Запазване на физически добра форма през годините – да се полагат усилия според възрастта и болестите за ежедневна активност. (Софиянци се качват на Витоша, ама обикновено - в събота и неделя.) Да има всякакво движение – не само като чисто спортни прояви, но и танцуване.

"Танцът е мощна техника за конгитивно съхраняване, по-силно от кръстословици и судоку. Помага за поддържане на координацията, има социална връзка с партньора, разучаване на нови стъпки, емоция, подчерта д-р Симов.

2. Поддържане на социални връзки – семейство, колеги и близки приятели, широк кръг познати. Обикновено след 50 г. човек остава предимно с тесния кръг, фокусира се върху тях, отглежда внуци. Комуникацията кара хората да се чувстват оценени, подкрепени и обичани, дава взаимно обогатяване с емоции.

3. Креативност – това не е само творческата страна на живота, а също така интелигентност и мъдрост, капацитет за адаптиране, способност за поглеждане на проблемите от повече страни. Засяга и наша способност в по-напреднала възраст.

По думите на автора на "Остаряването" кривата на креативността е U-образна. Пиковете ѝ  са между 20 и 30 г. и 60 до 75 г.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

  • Владимир Симов завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихейвиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология К. Г. Юнг. За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.
    През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.
    Наред с медицинското си образование, Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка. Автор е на романа „Мъж и Жена сътвори го“; есеистичната книга „Пространства на мълчанието“ и сборника от разкази „Непокорни пеперуди“. Владее английски, френски и руски език.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48