Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Месец юни е бил най-топлият у нас за последните 140 години

Снимка: БТА

Месец юни тази година е бил тринадесетият пореден рекордно топъл месец в света. Юни е бил най-топлият у нас за повече от 140 години. Средната температура през месец юни в България се е увеличила с малко над 1 градус. Климатолозите отчитат, че най-съществено е затоплянето в планинските райони и в Софийския регион, където повишението на температурите е около 1,5°С.

През последните години наблюдаваме екстремни горещини и то не по отношение на максимални температури, колкото на самата продължителност на периоди с доста високи температури, каза пред Радио София климатологът Симеон Матев.

„Според първите обобщени данни за юли, месецът не е най-топлият в България, откакто имаме измервания, но е на второ място. Рекордният до момента е 2012 г., а тазгодишният е само с 0,2° по-хладен от рекордният през 2012 г.“, обясни Матев.

Той добави, че по отношение на дълъг период с горещини, юли е на първо място през тази година.

„Давам пример със Сандански, където 9 поредни дни температурата беше над 40 градуса, с най-висока стойност 42,4°. Не толкова стойностите са важни, колкото този дълъг, горещ и сух период“, посочи Симеон Матев.

Той уточни, че август традиционно е месецът в година в страната, в който има най-голямо повишение на средните температури от цялата година.

„Август се очертава да бъде по-топъл. Да, ще има захлаждания, още сега в събота, в неделя. В събота се очакват валежи в Западна България, които се надявам поне частично да облекчат положението с пожарите“, каза Симеон Матев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.10.25: След 7 октомври - преобразената Ивица Газа и Израел

Във втория ден от седмицата гост в коментарното предаване "Форум" е Лора Младенова - автор, поет и активист с журналистическо и юридическо образование. Заедно с водещия Лъчезар Христов, тя обсъди следните теми: Боклукът на София: Общината търси да купи още камиони, как се стигна дотук; Политически сезон в условията на напрежение и протести;..

публикувано на 07.10.25 в 18:15

Променят организацията на движение в ремонтиран участък от АМ “Тракия"

Заради интензивния трафик се променя организацията на движение в участък с ремонт от автомагистрала “Тракия" в Софийска област между 24-и и 33-и километър, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". До 9 октомври (четвъртък) на четири пъти в следобедните часове - в 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30 - 45 минути ще се спира изцяло движението..

публикувано на 07.10.25 в 17:06

Климатичните промени са следствие от дейността на хората

Нормални ли са климатичните процеси, които наблюдаваме през последните години по света, но и в България - свлачища, поройни дъждове, пожари.  “Те са пряко следствие от климатичните промени, които настъпват и се ускоряват, така че това, което виждаме сега и което ще виждаме в бъдеще, е новата климатична реалност и трябва да сме подготвени..

публикувано на 07.10.25 в 17:04
Д-р Гаврил Наков

Октомври е обявен за Световен месец за борба с рака на гърдата

Мотото тази година "Всяка история е уникална, всяко пътуване има значение“ напомня, че зад всяка диагноза стои лична история - история на смелост, устойчивост и надежда. По данни на Световната здравна организация, през 2022 година близо 2,3 милиона жени по света са диагностицирани с рак на гърдата, а над 670 хиляди са загубили битката с болестта. В..

публикувано на 07.10.25 в 16:55

Критики, обяснения и предложения как да се реши кризата с боклука в София

Критики, обяснения и предложения как да се реши кризисната ситуация с липсата на фирма, която почиства и извозва отпадъците в столичните райони “Люлин“ и “Красно село“, се чуха по време на днешното заседание на комисията по екология и околна среда в Столичния общински съвет. На нея освен зам.-кметът по екология Надежда Бобчева, присъстваха районните..

публикувано на 07.10.25 в 15:42
Снимки: aibba.bg

Даряват на НИМ изработената реплика на самолета на Списаревски

Инициативата на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) за построяване на реплика на самолета, с който по време на бомбардировките на София през Втората световна война 27-годишният поручик Димитър Списаревски се жертва, за да спаси други българи, вече е към своя финал. Представянето ще се състои на 16 октомври,..

публикувано на 07.10.25 в 13:58