Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният джаз фестивал в Боровец - извор на многообразието

Д-р Татяна Илиева и португалската певица Лина в "Радиокафе"

Д-р Татяна Илиева - директор на Международния фестивал "Д-р Емил Илиев
Снимка: Радио София

В предаването "Радиокафе" представихме и дамата, която е директор на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", на който Боровец ще бъде домакин - д-р Татяна Илиева.

Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания.

"Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да обхваща различни насоки – култура, музика, изобразително изкуство, спорт литература, не просто да представим богата музикална програма, а да има много съпътстващи инициативи и всеки да намери своя интерес и мястото си сред тях", посочи Татяна Илиева.

Спортният акцент във фестивала тази година е върху стил в бойното изкуство карате.

За тази цел организаторите са поканили д-р Красимир Желязков, който ще проведе демонстративна тренировка по карате.

Литературата също е съпътствала винаги фестивала.

"Продължаваме тази традиция1 установена през годините от д-р Емил Георгиев. Ще имаме възможност да се насладим на една прекрасна среща с акад. Владимир Зарев и поетесата Мирела Иванова. Смятам, че тези хора са направили достатъчно за популяризиране не просто на литературата като метод на въздействие и нещо изключително стойностно, но като личности, допринесли за издигане на международния авторитет на България. Нашата цел е да привличаме именно такива хора. В лицето на кмета, администрацията и гражданите на Самоков, както и в курортния комплекс, виждаме протегната ръка във всеки аспект на тази дума", каза още д-р Татяна Илиева.

Гост в предаването беше и една изпълнителка, която довечера ще бъде на сцената на Международния джаз фестивал в Боровец, тя идва от Португалия, нейното име е Лина.

Лина изпълнява на традиционната португалска музика фадо

"За мен е чест да бъда тук, когато бях малка, започнах да пея в хор, а когато станах на 15, започнах сериозно да взимам уроци в Консерваторията, но винаги моята страст е била тази наша традиционна музика, наречена фадо. Вкъщи и баща ми, и баба ми пееха, това е традиция в нашето семейство, а за мен фадото е страст и винаги ще се занимавам именно с това", разказа португалската изпълнителка.

Когато за пръв път се изправя пред публика, Лина е имала само три песни, но те толкова се харесали, че тя била помолена да ги изпълни отново и отново.

Албумът ѝ, който излезе тази година, е посветен на най-превеждания португалски поет в целия свят. Тя решава да събере традиционното фадо с неговата поезия.

"Поканих много добър продуцент – Джъстин Адамс", отбеляза певицата, която е придружена от музикант, свирил с Робърт Плант и Massive Attack, направил и аранжиментите към нейния албум.

Думите във фадото изразяват нашите емоции, като терапия е, каза още изпълнителката.

Чуйте какво разказа Лина, както продължението на разговора с и д-р Татяна Илиева, която разказа за преплитането на класиката и джаза, едно направление, което присъства по инициатива на организаторите още от първата година на фестивала.

"Винаги д-р Илиев се мечтал за нещо такова, надявам се, че екипът ми и аз го реализираме успешно до момента. Тази година сме посветили на един изпълнител, който не се нуждае от представяне, това е маестро Людмил Ангелов, класически пианист, със световна известност, дългогодишен преподавател в Мадрид", посочи тя.

Чуйте какво още да очакваме в рамките на фестивала.

Със събеседниците разтоваря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04