От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи. В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване.
На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин Тодоров – основател и председател на Сдружение „Соларна академия България“ (ССАБ).
Преди време неправителствената организация (НПО) се присъедини към работна група, насочена към подготовка на конкретни препоръки за подобряване на регулаторната рамка за производство и потребление на енергия от ВЕИ (възобновяеми енергийни източници).
По думите на Тодоров, заради европейски програми или защото някои са решели, че е по-доходоносно, в бранша са се появили и „парашутисти“, които след кратка преквалификация стават техници на ВЕИ, но сертификатът, „хартийката“ не ги прави достатъчно компетентни и квалифицирани.
Контролът е занижен или въобще не се изпълнява.
"Още през 2022 г. предложихме на НС да се регламентира кои лица имат право да упражняват тази професия - да монтират и въвеждат в експлоатация фотоволтаични централи. Но няма ясна политическа воля за тези законови промени."
Според Тодоров, трябва да се направи класификация на обектите в зависимост от начина на присъединяването и мощността на централата.
Промените в закона, които регламентират гражданските енергийни общества, са от октомври 2023 г., но още липсват поднормативни актове и написани процедури.
А именно енергийните общности са един от начините хората и домакинствата да не чувстват нестабилност при прехода и да се притесняват от поскъпване на енергията.
От ССАБ подготвят и ще съставят регистър на фирмите според изпълнените обекти и капацитет на персонала. Но:
"Ние сме неправителствена организация, не сме държавата. Може единствено за информация да публикуваме този регистър на сайта на БТПП (търговско-промишлената палата). Това е редно да се направи от държавен орган."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..
Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...
Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..
Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав. "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..
Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..
Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник. Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача. Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..
Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..