Това е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. Намира се в град Измир, Западна Турция и разполага с обособен комплекс, съоръжения "Аврора" и "Дискавъри", тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Център за творческо обучение е официален партньор на програмата за България.
Тази година 201 деца от България участват в космическия лагер. Голяма част от тях са стипендианти. Ния Парушева от 26 СУ "Йордан Йовков" от София спечели индивидуален медал за изключително представяне. Това забележително постижение е плод на нейната упоритост и страст към науката и космоса. Тя получи приза сред близо 200 участници от 5 държави. За да стигне до лагера, по-рано талантливата ученичка спечели 50% стипендия, която ѝ даде възможност да участва в този престижен лагер. Тя, както и Диляна Георгиева, програмен мениджър Space Camp в Център за творческо обучение разказаха подробности пред Радио София.
Интересът на младата любителка на космоса датира от ранните й детски години, когато с баща си са взели първия телескоп. Гледали са звездите всяка вечер и оттогава тя мечтае да стане астронавт. Тя поясни, че на космическия лагер в продължение на 7 дни се следва графика на астронавтите в Международната космическа станция (МКС). След закуска, денят им протича в упражнения на симулаторите и лекции.
"Всяка година забелязваме все по-голям ръст, все по-голям интерес на по-голям брой участници в конкурса, по-голям брой деца, които заминават. Вървим нагоре, вървим към това да даваме повече шансове и възможности", отбеляза Георгиева.
Програмата е с конкурсна насоченост, децата участват с есе или видео, като могат да избират дали да се представят на български, или английски език. Това, което журито очаква да види е не толкова знание, колкото интерес и любопитство, заяви тя.
Ния Парушева е решила да се обучава в училище на дизайн на детски играчки и сувенири. Защо?
"Аз много обичам да творя и ми се отдаде възможност да уча в това училище", сподели тя.
А как съчетава космоса с творчеството? Парушева отбеляза, че има много интереси и се придържа към всички от тях.
"Ние всяка година се стремим да залагаме в темите както по-научен и философски елемент, какъвто е примерът с творбата на Ния", каза Георгиева.
Как космосът събира и разделя хората?
Парушева подчерта, че той ги събира и разделя заради мненията им. Някои хора мислят, че в него няма живот, но трети мислят, че има. Тя е от тези, които мислят, че има живот.
Относно реализацията на децата участващи в лагера Диляна Георгиева поясни, че има възможности, но не са много. Обичайното, което се случва с младежите, които преминават през програмата е, че голяма част от тях се насочват към техническите специалности и такива, свързани с науката и инженерството. От тази година, в СУ за първи път ще има магистърска програма по астробиология. Класовете пътуват заедно със своите учители и в лагера могат да демонстрират това, което са разработили през учебната година, каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..