Той е на 17 години, завършил Софийската математичека гимназия (СМГ), носител е освен на няколко златни медала по биология и химия и на медал от Международната менделеевска олимпиада през 2024 г. Ето какво сподели пред Радио София:
"Много е важно за всеки, който иска да се занимава с наука да има много силно развито логическо и като цяло математическо мислене. СМГ е много хубаво място за тази цел, там имаме много часове по математика, а и учителите ни по този предмет са най-добрите в страната. Там е много конкурентна среда, винаги има към какво да се стремим, тъй като винаги има някой, който в собствената си наука е направил повече отколкото ние."
"Първият учител, който ми е преподавал по биология – Миглена Георгиева много успешно запали интереса ми към тази наука. По химия Борис Толев също. Днес негови ученици са най-силният випуск, който някога страната ни е имала. Колкото до математиката, нямам чувството, че съм я учил. Начинът, по който Иван Симеонов я преподаваше, имахме чувството, че се забавляваме през цялото време, вероятно защото той общува чудесно с учениците си, разбира какво усещаме и много добре се адаптира към това", разказа с благодарност Виктор Лилов.
Какъв е акцентът в състезателния елемент от една страна при спортните състезатели, от друга за тези, които се състезават в полето на науката?
"Изключително важно е, да сме целеустремени, да знаем какво искаме. Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, а не насила и против желанието ни да го правим, тъй като тогава няма как да станем по-добри, защото ще ни липсва волята да го правим", подчерта младият човек.
Казва, че в последните години е намерил това с което иска да се занимава, действа по него, посвещава му голяма част от времето си, но не го свързва със състезание.
"Не харесвам да уча нещо, само защото ще бъде включено в състезание. Чета неща, които знам, че ще са смислени за мен и в бъдеще", посочи още той.
Упоритостта и постоянството като залог на успеха.
"Напълно съм съгласен. Усърдието е изключително важно, да не се отказваме когато срещнем някаква трудност и нека правим нещо, защото ни доставя удоволствие, а не заради външни фактори", сподели той.
Привлечен от химията още от девети клас, Виктор вижда своята реализация именно в тази сфера.
"Бях привлечен заради дела, който се нарича "Органична химия" и бързо разбрах, че с това бих искал да се занимавам. В частност, подобластта се нарича "Тотален синтез", доста интересна област, защото на света съществуват доста съединения, които отнемат и 50 години за да се направят, така че със сигурност, предизвикателствата няма да свършат и има изключително много мислене в това, категоричен бе той.
Гледната точка на младия човек за световните проблеми, климатичните промени и това какво трябва да се промени в света или какво трябва да се съхрани от него и още интересни аспекти за специализираната материя, в която Виктор е истински шампион, чуйте от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..