Летният сезон, предстоящата учебна година и сезонната работа на българи в чужбина – време, в което Европейска здравна карта може да бъде от помощ при нужда от спешна здравна грижа.
Богомил Николов - изпълнителен директор "Активни потребители" разказа в предаването “Ритъмът на столицата“ по Радио София, какво представлява Европейската здравно-осигурителна карта (EЗОК), какви здравни права гарантира и как да я използваме.
"Тя е едно от достиженията на Европейския съюз, възможност за известна интеграция на системите между държавите-членки. Чрез нея се гарантира правото на всеки гражданин да ползва спешна, неотложна медицинска помощ в друга държава, без да се налага да заплаща, да се застрахова или под някаква друга форма да търси осигуряване на здравния риск. Тоест, всеки, който е осигурен в собствената си държава, след изваждане на съответния документ, който се явява ЕЗОК, с него отивайки в друга държава да може да ползва неотложна помощ“, посочи Николов и подчерта, че с издадения документ може да бъде поискана само неотложна помощ, тази грижа не покрива текущи здравни прегледи и процедури.
Условията за получаване да Европейска здравна карта са няколко. На първо място да сме здравно осигурени в собствената си държава. Заявление за получаване на документа можем да изтеглим от интернет страницата на Здравната каса, можем да го вземем и на място от някой клон на НЗОК, попълваме го без да заплащаме такса и в срок до 15 дни получаваме своята карта.
Според Николов, най-голямото неудобство на модела в България е, че валидността на документа е една година, след което трябва да бъде подновен.
“Имали сме спорове със Здравната каса и Министерство на здравеопазването, които твърдят, че това е направено с цел ограничаване на злоупотребите, но аз не мисля, че съкращаването на срока на картата е най-ефективното средство за това, по-скоро смятам, че трябва да се търси някакъв механизъм за по-добър обмен на информация между системите, за да може документът да бъде деактивиран дистанционно“, поясни още Богомил Николов.
Какви са основните разлики между медицинската застраховка и европейската здравна карта?
“Една здравна застраховка може да покрива повече неща, не само неотложната медицинска нужда, в нейните условия може да са записани и други здравни грижи. Когато решим да сключим такава застраховка е добре да се запознаем с нейното покритие, както и да се информираме какъв е списъкът от здравни грижи, които трябва да бъдат поети“, съветва експертът.
Добре е да имате предвид и още нещо – всяка дебитна и кредитна карта съдържа в себе си здравна застраховка за пътуване в чужбина, разкри още Богомил Николов.
Още какво трябва да знаем преди да направим медицинска застраховка или да използваме европейска здравна карта, чуйте от разговора на Елисавета Белеганска.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..