Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомил Николов от "Активни потребители"

Какви са предимствата при използването на Европейска здравно-осигурителна карта?

С нея може да бъде поискана само неотложна помощ, подчерта той

Богомил Николов
Снимка: БГНЕС

Летният сезон, предстоящата учебна година и сезонната работа на българи в чужбина – време, в което Европейска здравна карта може да бъде от помощ при нужда от спешна здравна грижа.

Богомил Николов - изпълнителен директор "Активни потребители" разказа в предаването “Ритъмът на столицата“ по Радио София, какво представлява Европейската здравно-осигурителна карта (EЗОК), какви здравни права гарантира и как да я използваме.

"Тя е едно от достиженията на Европейския съюз, възможност за известна интеграция на системите между държавите-членки. Чрез нея се гарантира правото на всеки гражданин да ползва спешна, неотложна медицинска помощ в друга държава, без да се налага да заплаща, да се застрахова или под някаква друга форма да търси осигуряване на здравния риск. Тоест, всеки, който е осигурен в собствената си държава, след изваждане на съответния документ, който се явява ЕЗОК, с него отивайки в друга държава да може да ползва неотложна помощ“, посочи Николов и подчерта, че с издадения документ може да бъде поискана само неотложна помощ, тази грижа не покрива текущи здравни прегледи и процедури.

Условията за получаване да Европейска здравна карта са няколко. На първо място да сме здравно осигурени в собствената си държава. Заявление за получаване на документа можем да изтеглим от интернет страницата на Здравната каса, можем да го вземем и на място от някой клон на НЗОК, попълваме го без да заплащаме такса и в срок до 15 дни получаваме своята карта.

Според Николов, най-голямото неудобство на модела в България е, че валидността на документа е една година, след което трябва да бъде подновен.

“Имали сме спорове със Здравната каса и Министерство на здравеопазването, които твърдят, че това е направено с цел ограничаване на злоупотребите, но аз не мисля, че съкращаването на срока на картата е най-ефективното средство за това, по-скоро смятам, че трябва да се търси някакъв механизъм за по-добър обмен на информация между системите, за да може документът да бъде деактивиран дистанционно“, поясни още Богомил Николов.

Какви са основните разлики между медицинската застраховка и европейската здравна карта?

“Една здравна застраховка може да покрива повече неща, не само неотложната медицинска нужда, в нейните условия може да са записани и други здравни грижи. Когато решим да сключим такава застраховка е добре да се запознаем с нейното покритие, както и да се информираме какъв е списъкът от здравни грижи, които трябва да бъдат поети“, съветва експертът.

Добре е да имате предвид и още нещо – всяка дебитна и кредитна карта съдържа в себе си здравна застраховка за пътуване в чужбина, разкри още Богомил Николов.

Още какво трябва да знаем преди да направим медицинска застраховка или да използваме европейска здравна карта, чуйте от разговора на Елисавета Белеганска.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35