Летният сезон, предстоящата учебна година и сезонната работа на българи в чужбина – време, в което Европейска здравна карта може да бъде от помощ при нужда от спешна здравна грижа.
Богомил Николов - изпълнителен директор "Активни потребители" разказа в предаването “Ритъмът на столицата“ по Радио София, какво представлява Европейската здравно-осигурителна карта (EЗОК), какви здравни права гарантира и как да я използваме.
"Тя е едно от достиженията на Европейския съюз, възможност за известна интеграция на системите между държавите-членки. Чрез нея се гарантира правото на всеки гражданин да ползва спешна, неотложна медицинска помощ в друга държава, без да се налага да заплаща, да се застрахова или под някаква друга форма да търси осигуряване на здравния риск. Тоест, всеки, който е осигурен в собствената си държава, след изваждане на съответния документ, който се явява ЕЗОК, с него отивайки в друга държава да може да ползва неотложна помощ“, посочи Николов и подчерта, че с издадения документ може да бъде поискана само неотложна помощ, тази грижа не покрива текущи здравни прегледи и процедури.
Условията за получаване да Европейска здравна карта са няколко. На първо място да сме здравно осигурени в собствената си държава. Заявление за получаване на документа можем да изтеглим от интернет страницата на Здравната каса, можем да го вземем и на място от някой клон на НЗОК, попълваме го без да заплащаме такса и в срок до 15 дни получаваме своята карта.
Според Николов, най-голямото неудобство на модела в България е, че валидността на документа е една година, след което трябва да бъде подновен.
“Имали сме спорове със Здравната каса и Министерство на здравеопазването, които твърдят, че това е направено с цел ограничаване на злоупотребите, но аз не мисля, че съкращаването на срока на картата е най-ефективното средство за това, по-скоро смятам, че трябва да се търси някакъв механизъм за по-добър обмен на информация между системите, за да може документът да бъде деактивиран дистанционно“, поясни още Богомил Николов.
Какви са основните разлики между медицинската застраховка и европейската здравна карта?
“Една здравна застраховка може да покрива повече неща, не само неотложната медицинска нужда, в нейните условия може да са записани и други здравни грижи. Когато решим да сключим такава застраховка е добре да се запознаем с нейното покритие, както и да се информираме какъв е списъкът от здравни грижи, които трябва да бъдат поети“, съветва експертът.
Добре е да имате предвид и още нещо – всяка дебитна и кредитна карта съдържа в себе си здравна застраховка за пътуване в чужбина, разкри още Богомил Николов.
Още какво трябва да знаем преди да направим медицинска застраховка или да използваме европейска здравна карта, чуйте от разговора на Елисавета Белеганска.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..