Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупционната схема за софийските отпадъци е функционирала дълги години

Предложили и на новия шеф на Столичния инспекторат да го включат, а той свидетелствал за злоупотребите, разкриват от АКФ

Снимки: Антикорупционен фонд

Фондация "Антикорупционен фонд" (АКФ) извърши разследване в 2 части: "Властелините на пръстта" и "Едрогабаритни схеми" за методите, по които хора от Столичния инспекторат от години източват бюджета на Столичната община през събирането и откарването на отпадъци в съответните депа.

"Дългогодишна корупционна схема в Столичния инспекторат е създала паралелна система за изхвърляне на строителни отпадъци и земни масиви на над 240 нерегламентирани сметища на територията на Столичната община – дерета на реки, части имоти, земеделски земи, общински терени и др. Освен причините за сериозни екологични рискове, злоупотребите, разкрити от новото ръководство на Инспектората, ощетяват бюджета на София със стотици хиляди левове", обобщават от АКФ.

Отговорна служителка от Инспектората в запис обяснява какви големи суми се разпределят, като се налагат и глоби, за да се види, че все пак нещо се работи.

Нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци и земни маси се наказва с глоби до 5000 лв. за шофьорите на камионите и до 50 000 лв. за транспортните фирми.


"Има данни, че служителите на "Софинвест" и районният инспекторат на Панчарево са покровителствали фалшификации, при които строителни отпадъци и земни маси се депонират в депо "Враждебна", но се регистрират като едрогабаритен отпадък – твърди разследването (втора част). Така Столичната община се източва два пъти – единия път като фирмите не заплащат дължимата такса за депониране на строителен отпадък, а втория път – като за транспортирането на този отпадък се заплаща като за едрогабаритния от общинския бюджет."

Схемата разкрива новото ръководство на Столичен инспекторат, като само от злоупотребите в район „Панчарево“ щетите за общинския бюджет възлизат на около 5000 лв. на ден.

Общинският съветник Борис Бонев вчера обеща преразглеждане и осъвременяване на съответните наредби за по-строги санкции при установени нарушения и злоупотреби.

Адв. Лора Георгиева   Снимка: Александра Илиева

"Към нас се обърна новият директор на Столичния инспекторат инж. Николай Неделков и свидетелства за нередностите. Проблемът е много сериозен и засяга всички. Получаваме още сигнали от граждани за други нерегламентирани сметища, някои от които вече са затрупани. Така те са с десетки метри височина и се променя релефът", коментира пред БНР-Радио София адв. Лора Георгиева, член на правния екип в АКФ. И обясни схемите за злоупотреби на „машината, която е добре смазана и досега е работила гладко“.

По думите ѝ, разследването стига до 2015 г., а схемата и тогава не е била нова. 

По темата в звуковия файл може да чуете репортажа на Ана Попова, както и разговора на Елена Пъневска с адв. Георгиева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54

СОС пак отхвърли предложението на Терзиев за нова структура на Столичната община

За втори път Столичният общински съвет (СОС) отхвърли предложената от кмета Васил Терзиев нова структура на общинската администрация. Макар да бяха направени изменения в първоначално изготвения вариант, сегашният отново не получи нужното одобрение както в комисии, така и на днешното заседание на общинските съветници. Кметът Терзиев..

публикувано на 27.11.25 в 14:41

Изложба представя кинорекламата у нас в периода 1920–1940 г.

Над 700 рекламни карета и страници от вестници и списания, както и киноплакати, са представени в изложбата "Кинореклама в България 1920–1940", която беше открита на 26 ноември в Дома на киното в София. Разнообразните подходи, чрез които разпространителите, собствениците на кина и продуцентите от периода популяризират филмите си и привличат публика в..

публикувано на 27.11.25 в 13:23

Световни дни срещу насилието, основано на пола, с фокус върху дигиталното насилие

Фондация "П.У.Л.С." се включва с активности по време на 16-те Световни дни срещу насилието, основано на пола, които се провеждат между 25 ноември и 10 декември, както и към глобалната кампания на ООН за спиране на дигиталното насилие над всички жени и момичета. Тазгодишната кампания е насочена към дигиталното насилие. “Това е форма, която в..

публикувано на 27.11.25 в 13:15