Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Искрен Иванов: С реториката на шоумен Тръмп и пред Мъск каза каквото поиска

Дори опита да влезе в ролята на обединител

Искрен Иванов
Снимка: Ирина Недева

В началото на седмицата кандидат-президентът на Републиканската партия Доналд Тръмп даде двучасово интервю пред предприемача милиардер Илон Мъск в социалната му мрежа Екс (Х). Въпреки първоначалните технически проблеми, разговорът беше проследен от над 1,3 млн. слушатели.

Доналд Тръмп много умело използва своята реторика на шоумен, за да стигне до републиканските избиратели и да коментира теми, които са основни и важни за тях – нивото на инфлацията, пазара на труда, моралните дилеми, с които в момента се сблъсква американското общество. Той се опита да влезе в ролята на обединител на американците, в противовес на възприемането му като разединител, според редица анализатори.

Това коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Искрен Иванов, политолог, преподавател в катедра „Политология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

По думите му, общото послание на Тръмп беше, че той трябва да бъде чут и именно затова е избрал Илон Мъск като респондент - да покаже, че хора като тях, които системата и статуквото се опитва да заглуши, защото не са част от политическия мейнстрийм, могат и предлагат на вниманието на американската публика теми, които иначе се коментират страшно много.

Сред посланията си Тръмп акцентира, че той е неразбран, а е кандидатът, който се бори срещу статуквото, който ще защитава интересите на Съединените щати, че е човекът на истината.

Снимка: Firstpost

Днес средната класа в САЩ е свита до 38%, допълни доц. Иванов. Това направи милиардерите герои, които непрекъснато тръбят, че са неразбрани. Те виждат в Тръмп свой кандидат, който също не иска да засилва ролята на средната класа.

"Когато Доналд Тръмп говори, той говори много и обикновено с неверни факти, като залага точно на такъв тип говорене, което търси сензацията, което търси обвинението на другия. Това е много характерно за неговото шоумен говорене и е причината, поради която така крайно десните избиратели в САЩ доста го харесват защото американци, които са разочаровани от системата, винаги търсят онова, което на политически език ние наричаме конспирация."

В интервюто на Мъск с Тръмп се засегнаха различни теми – миграция, климатичните промени, държавите с ядрени оръжия, но двамата всъщност казаха това, с което кандидат-президентът да се хареса на избирателите. Тръмп не се старае да обхване максимален кръг от теми, а залага на удобните, такива теми, които му дават повод да каже „Ето, когато аз управлявах като президент, колко добре беше, а виждате сега в момента какъв хаос е в Америка“.

Според доц. Иванов, в тези избори и двамата кандидат-президенти ще се борят за подкрепата на ключовото еврейско лоби в САЩ.

В разговор като с Мъск Тръмп може да говори много по-свободно и както си иска и за разлика от интервю пред медия, едва ли ще може да се подведе под отговорност (дори за клевета).

Широко достъпните социалните медии все повече ще засилват ролята си в бъдещите избори на Щатите, каза още Искрен Иванов.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48