Елисавета Станчева, куратор на изложбата "Щрихи и състояния" в Стара Загора на първия академично школуван български гравьор Никола Попов:
"Той винаги присъства в изследванията на графиката, първоначално е бил познат на около 20 човека. В София (2023) и в Стара Загора изложбата се радва на интерес. Той е част от едно доста далечно, но интересно минало. Той е представен и на първото Изложение в Пловдив, бил е с творбите си и на Парижкото световно изложение през 1900-та."
"Поради спецификата на гравюрата той остава настрани от популярния художествен живот. Любопитно е присъствието на родословното дърво на Никола Попов. Единствената позната гравирана медна плоча на Княз Фердинанд вече е дарение за колекцията на галерията" - добавя Катя Тинева, директор на галерията в Стара Загора.
"Вълнуват ме теми и личности, за които не се е писало и говорило" - продължава Елисавета Станчева. "Някои неща изобщо не се променят. Светът не се е провалил и няма да се провали. Никола Попов рисува родословното си дърво, в него се намират над 500 човека. Той го оформя в 1928. А рождената му дата е с въпросителна заради опожаряването на Стара Загора, липсват документи. Има негови свидетелства от Университета във Виена и други, които водят до друга рождена година, 1865, но той собственоръчно е писал, че е роден в 1868.
Финалните думи са отново на Катя Танева: "След Стара Загора, изложбата ще бъде показана в началото на ноември и в Дом Витгенщайн във Виена - Никола Попов е бил виенски възпитаник. А Елисавета Станчева е изключително вдъхновяваща личност."
FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..
Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:
Кампания "Направи го" - регистрирай бременност до края 2026 и спечели всичко за бебето безплатно за 1 година. Разказът е на Дани Старидолска: "В кампанията, която е целогодишна, всяко семейство може да се запише на сайта ни и да разкаже личната си история: "реших да имам дете сега, защото". Историите остават за целите на кампанията и няма да се..
Изложба "Спирка София: Пазарни дни” - втори фотографски проект от серията, посветена на мултижанровия район около Женски пазар и неговото опознаване. Гостува ни авторът ѝ, журналистът Константин Вълков: "Малко е сложно да снимаш Женския пазар, той е град в града. Едва ли не на всеки ъгъл има нещо цветно. Именно това създава големи проблеми - в..
Българският виолист Симеон Кирков живее и работи в Белгияот 1999 година. Музикалният му път започва от музикалното училище в София, а след казармата, когато е едва първи курс в Музикалната академия, печели конкурс и получава щатно място в Симфоничния оркестър на Българското национално радио: „ Тогава диригент беше Васил Казанджиев, а аз бях..
В края на седмицата и ден след заседанието на Столичния общински съвет, във фокуса на коментарите във "Форум" е едно от решенията, които засягат хиляди хора. КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София Водещият на предаването Константин Лавсов разговаря с Борис Колев, член на УС на Асоциацията на собствениците на..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира и започва проверка по повод предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София. Комисията изразява становище, че планираните промени попадат под разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ). Плануваните промени на цените в зоните за..