Изборите се отлагат. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с номинирана за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева.
Държавният глава заяви, че няма да подпише указа за назначаване на новото служебно правителство и заради това поредните парламентарни избори няма да се проведат на 20 октомври.
Причината – оставането на вътрешния министър Калин Стоянов на поста.
Преди това Радев даде време до 15 часа на Грънчарова да смени името на министъра на вътрешните работи.
"Взела съм убедено решение Калин Стоянов да остане министър на вътрешните работи", настоя Кожарева пред държавния глава, но той отсече, че утре клетва няма да има, а работата на служебното правителство на Димитър Главчев продължава.
Президентът призова и депутатите да допопълнят и т.нар. домова книга, от която може да избира потенциални служебни премиери.
Минути преди това, при влизането ѝ в залата, Кожарева обяви, че политическата нестабилност в България не е преодоляна.
"Затова изключително важно е днес да бъде намерен диалог между институциите, които управляват държавата. Вярвам, че спазването на конституционния принцип за разделение на властите е основна предпоставка за намаляване на напрежението. Честата смяна на правителства засилва усещането на нестабилност. България, хората и бизнесът нямат време някой да навлиза в ресора си, затова взех решение основна част от министрите да останат. Всички членове на новия служебен кабинет се ползват с доверието ми", заяви тя.
Кожарева остави голяма част от стария кабинет. Калин Стоянов - начело на МВР
С тези думи посочената за служебен министър-председател изчете пред Румен Радев състава и структурата на Министерския съвет, в който влизат:
Министър-председател – Горица Грънчарова–Кожарева;
Заместник министър-председател по европейските въпроси и министър на финансите – Людмила Петкова;
Заместник министър-председател по въпросите на гражданското общество и министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов;
Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов;
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Виолета Коритарова;
Министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов;
Министър на отбраната – Атанас Запрянов;
Министър на външните работи - Иван Кондов;
Министър на правосъдието – Мария Павлова;
Министър на образованието и науката – Галин Цоков;
Министър на здравеопазването – Петко Стефановски;
Министър на културата – Найден Тодоров;
Министър на околната среда и водите – Виктор Атанасов;
Министър на земеделието и храните – Георги Тахов;
Министър на транспорта и съобщенията – Валери Борисов;
Министър на икономиката и индустрията – Петко Николов;
Министър на енергетиката – Владимир Малинов;
Министър на електронното управление – Валентин Мундров;
Министър на туризма – Евтим Милошев;
Министър на младежта и спорта – Георги Глушков.
"Благодаря ви за изказаната позиция при обявяването на правителството и най-вече за положените усилия. Те обаче не съответстват на най-същественото условие за успешното изпълнение на този мандат", заяви Радев и даде срок на Кожарева да смени Стоянов до 15 часа днес.
На свой ред Кожарева защити избора си, като заяви, че е провела близо тричасова среща в структурите на МВР, които са настояли, че Стоянов върши работата си отлично и носи спокойствие сред тях.
"Взела съм своето решение информирано, срещнала съм се с всички. Отговорността е моя, преценката е ваша", заяви Грънчарова–Кожарева.
Държавният глава веднага обяви, че клетва във вторник в парламента няма да има.
"Изборите се отлагат за след 20 октомври. Правителството на Димитър Главчев продължава да изпълнява своите ангажименти", съобщи президентът Радев.
517 са регистрираните случаи на дребна шарка - Варицела общо в страната. Данните са на Националния център по обществено здраве и анализи за периода 9.06.2025 г. - 15.06.2025 г. Най-много са регистрираните случаи в столицата - 95. На второ място по заболеваемост е Пловдив със 73 случая, а трети е Благоевград с 58 регистрирани. В София област заболелите..
До крайния срок за подаване на годишните отчети за дейността на предприятията през 2024 година остават 10 дни. Към 20.00 ч. на 19 юни в Информационната система$„Бизнес статистика“ на Националния статистически институт са въведени общо 432 097 годишни отчети, съобщават от пресцентъра на НАП. Най-голяма е групата на отчетите, въведени от нефинансови..
Четири села в община Ковачевци, област Перник, са на режимно водоподаване заради намаления дебит на водоизточниците и продължаващото засушаване. Ограниченията са въведени със заповед на кмета Васил Станимиров, като едновременно с това се забранява и ползването на питейна вода за напояване на градини, зелени площи, пълнене на басейни, миене на..
Седмокласниците се явяват на национално външно оценяване по математика. Изпитът започва в 9:00 часа, а тестът съдържа общо 23 задачи. От тях 20 са с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Общо три от задачите са със свободен отговор, в който учениците трябва да опишат и аргументират изпълнението на определената задача,..
Летни Квартални турове в сърцето на София – между павираните улички и старите къщи на "КвАРТал", ще се проведат от 20 до 22 юни, съобщават организаторите. Те неслучайно са избрали най-дългият уикенд на годината за провеждането на "Лято в КвАРТал" . Sofia Graffiti Tour ще покаже артистичното лице на града – скрити улични шедьоври,..
2025 г. е пикова за имотния пазар или началото на промяна? Това е въпросът, който вълнува хиляди купувачи, продавачи, инвеститори и наематели в цяла България. Притесненията са свързани както с повишаващите се цени, така и с плахостта на строителните предприемачи в условията на несигурна икономическа среда. Пред БНР Добромир Ганев от Националното..
ЦСКА се похвали, че е започнал процесът по поставяне на козирката на стадион "Българска армия". "Погрижили сме с най-съвременните технологии на пазара да доставим наслада за нашите фенове", сподели координаторът на проекта на Steelers Петър Караманлиев. "Работата върви с бързи темпове, като се очаква целият стадион да бъде покрит до средата на..