Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

129 години организиран туризъм в България

Снимка: Радио София

На 25 август 2024 г. на Черни връх организираният туризъм в България ще отбележи своята 129-ата годишнина. Това съобщиха от Българския туристически съюз (БТС). Как ще преминат честванията и какво означава устойчив планински туизъм? Надежда Герова разговаря с Лъчезар Лазаров, изпълнителен секретар на БТС. Празникът ще бъде в рамките на три дни - от 23 до 25 август. След поднасяне на цветя на морената на Алеко Константинов до Народния театър "Иван Вазов ", където туристическите хорове ще изпеят планинарски песни. Цветя ще бъдат положени и на паметника на Алеко Константинов на булевард "Витоша".  

"На следващия ден програмата ще е традиционна, с три лъча походи от "Златните мостове", "Железница", хижа "Алеко" и горе на върха с организирани планински водачи", сподели Лазаров.

На 25 август от 9:00 ч. Пред НДК ще бъде даден стартът на маратона "Витоша рън 2024", като той също ще приключи на Черни връх. Предвиден и празничен обяд. И тази година основен партньор на мероприятието е фондация "София - световна столица на спорта" към Столична община, които се занимават с организацията на популярния планиннски маратон.

Спад или увеличаване на туристите се наблюдава?

"По време на пандемията се забеляза един бум, защото хората бяха задържани по домовете си и тръгнаха масово по планините и към Витоша. След пандемията 2023 година се запази този ръст, докато вече през 2024 година категорично се забелязва един 20% ръст на хората, които са по планините. Което се дължи не само на автобусните линии, а и на желанието на хората да са сред природата. Знаете, че Симеоновският лифт не работи, но това не спира хората да се качват", категоричен е Лазаров.  


По време на празника от Столична община са обещали, че ще бъдат пуснати и допълнителни автобуси, за да може всеки да отиде до планината. По думите му в последните години се наблюдава бум във вело туризма и се е инициирала промяна в правилника за маркировката, за да може и за колоездачите да има пътеки. Също така една трета от туристите са чужди граждани. Лазаров отбеляза, че затруднения се изпитват с хижите, защото те трябва да бъдат поддържани и реновирани и е крайно недостатъчно печалби да се генерират само от туристите. От БТС работят с всички ресорни министерства, но за съжаление обратна връзка от държавата няма.

Той посъветва посетителите на планината да проучат маршрута, или да потърсят планински водачи. Екипировката също е много важна - хубави обувки, зареден телефон и връхна дреха са задължителна част от нея, отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09