Кметът на София Васил Терзиев настоява държавата да компенсира финансово Столичната община, която беше задължена да въведе безплатни карти за пътуване в градския транспорт на децата до 14-годишна възраст.
До този момент има недостиг от 28 милиона лева и няма как те да бъдат покрити от бюджета на общината за тази година, каза Терзиев:
"Ако те не бъдат възстановени от държавата, това поставя в много тежка ситуация и под риск изпълнението на транспортните услуги в града. Така че искрено се надявам централната власт да подходи отговорно към покриването на сметката за задължение, което ни е вменено от централната власт, и да не ни поставя в ситуация, в която ние сме "наказани" за добре свършената работа".
Повече пътници в градския транспорт, повече продадени превозни документи и глоби, отчете още кметът Васил Терзиев.
По думите му Столичната община е преизпълнила заложеното в бюджета, но това води до една доста голяма дупка, която държавата не компенсира. Ние активно работим с Министерството на финансите, изпратили сме писмо, в което сме описали проблеми и чакаме да има нов министър на финансите, за да продължим с решаването на този проблем, каза още столичният кмет.
Това не е проблем на София, а на всички общини, добави Терзиев. Той обясни, че по всички показатели градският транспорт на София бележи добри показатели - по-голям брой пътници, повече приходи. Цифрите са много обнадеждаващи и са по-добри от тези, заложени в транспортната рамка, каза още кметът. Той отново посочи, че когато ти се вменява едно задължение от държавата, тя трябва да изплаща натрупаните задължения.
Повече чуйте в звуковия файл.Девет тона са събраните елхи след края на коледните и новогодишни празници. Общо през януари т.г. в Инсталация за компостиране на зелени отпадъци "Хан Богров" са постъпили 1066 тона , съобщиха от Столичната община. Количеството е близо 850 тона по-малко в сравнение с първия месец на 2024 г. Инсталация за компостиране е с капацитет 24..
Половин милион лева отделя община Перник за текущ ремонт на улични и тротоарни настилки с паваж, паркинг елементи и тротоарни плочи, които не са в добро състояние и изискват ежегодна поддръжка. Необходимо е извършване на локални ремонти, цялостна подмяна на съществуваща настилка, подмяна на капаци на ревизионни шахти и др. Строителните дейности..
48-годишният мъж, който пострада вчера в центъра на София, след като беше нападнат с нож, вече е освободен от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Оттам припомнят, че мъжът бе транспортиран в спешното отделение на "Пирогов", където премина подробни прегледи и..
В Регионалния исторически музей – София ще бъде открита Деветата годишна изложба на Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ) тази вечер от 18:00 ч. в централното фоайе на пл. "Бански" 1. Ще може да се разгледа до 9 март. В експозицията участват както автори с дългогодишен опит, художници чиито имена все по-често..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..
При сутрешното нападения в столичния център – двама души са били намушкани и транспортирани в болници, съобщиха от Центъра за спешна медицинска помощ. Няма трети пострадал, който да е поискал болнична помощ, уточниха от там, след като първоначалната информация сочеше и за друг ранен. 22-годишна жена е задържана за атаката. По първоначална..