По думите на Томов това са представителни сектори за българската икономика, в които има голямо възрастово многообразие. Освен това са от различни типове промишленост, така, че дават представа за общата картина.
Трудно ли е днешните работодатели да задържат работниците си?
"Това важи във всички сектори. Естествено в някои намират по-добри подходи към мотивирането, задържането, управлението на преживяванията на хората, но общият проблем за българските работодатели е не само как да намерят способни, талантливи и качествени хора, а и как да ги задържат. Конкуренцията между работодателите се изостри изключително", сподели Томов.
Той поясни, че е време да се промени начина на управление на хората. Нещата трябва да се насочат към индивидуалността на конкретния човек. Фокусът трябва да бъде към управленските политики към отделните хора, тъй като те са различни.
"Все повече талантливите хора започват да диктуват условията по своите трудови договори", отбеляза Томов.
Как автоматизацията и дигитализацията ще повлияе на работния процес?
"Трябва да не се разделя въвеждането на новите технологии с новите технологии в управлението на хората. Изклчтително сериозен е въпросът за предварителната подготовка на обучение и квалификация на хората", каза той. Според думите му е много важно да се видят какви са дигиталните дефицити на хората и предварително да се въздейства както върху техните умения, така и върху мотивацията им да работят с такива технологии. Относно подготовката на работодателите Томов каза:
"Като обща оценка работодателите все още не са подготвени да се фокусират и да търсят нови модели на управление на хора. Все още на хората се гледа като на ресурс. На хората трябва да се гледа като ключово условие за развитието на предприятието."
По думите му големият проблем на мениджмънта е, че истинско изкуство е да се управляват организации и екипи с различни по възраст служители. Известно противоречие и конфликт в екипите е, че по-младите поколения искат да получат всичко сега. По-възрастните поколения са по-склонни да правят компромиси и са по-търпеливи. Те разглеждат трудовия морал като търпение.
"Работодателите трябва да се научат да не прилагат общовалидни правила. Те трябва да диференцират подходите си към отделните групи хора. Да управляват различията. Не да предпочитат едно поколение пред друго, а да използват силните страни на всяко поколение и да създават уважение", каза той.
Томов поясни, че проблемът с нагласите на младите хора е пъстър. 17% от по-възрастните поколения считат, че стигне ли се до съкращения е справедливо да се освободят по-млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа.
"Нормативната уредба показва съвсем друго. Че трябва да бъдат освободени след оценка хората, които притежават по-ниска квалификация и които не изпълняват достатъчно ефективно своите функции", сподели Томов. Той подчерта, че демографският проблем е един от най-големите за страната ни.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..
Стихосбирката “Малко жълто топче” - новата книга с поезия от Божана Славкова вече е издадена на български и босненски език от едно хърватско издателство. Дебютната стихосбирка е награда от това, че печели деветия сезон на мащабния международен конкурс “Мили дуели” . Българката преборва над 700 автори за първото място от 104 страни...
Искания на оставки, тежки обвинения и спорове, белязаха извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано по темата с отпадъците. Макар да бяха включени в дневния ред изслушвания на министрите на околната среда и водите, на здравеопазването, директора на СРЗИ, директора на РИОСВ, които да разяснят за смесване на опасни, небитови..
“Първите мерки са най-важни особено при животозастрашаващите състояния и инциденти, на които можем да станем свидетели. Реакцията на околните е много важна, защото това предопределя какви ще са след това резултатите”, казва Теодора Георгиева - лектор в Училище по първа помощ на FirstAidbg. По думите ѝ основната разлика при оказване на първа помощ при..
Поставянето на пауза на някои въведени от американския президент Доналд Тръмп тарифи, първоначално се прие като позитивна новина, но притесненията от неясната посока на Щатите остават. Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската..
Екипът на предаването "Добър вечер, София“ стана съпричастен към благотворителна инициатива, подкрепена от 12 музикални групи, чиито песни звучат много често на честотите на Радио София. Музикантите от "Jin Monic" ,"Soundprophet","Керана и космонавтите","ALI". "PIF", "Eagle Pos"t. "Floralyn"."Габана", Котарашки, "Таралеща", "Innerglow" ,..
Протест за връщане на читалище в ръцете на гражданите в кв. "Редута“ се проведе пред сградата на Столичната община. Според протестиращите от близо 15 г. в читалище "Отец Паисий 1936“ не се развива културна дейност, а ръководството подава фалшиви документи към район "Слатина“. Според Юлиян Андреев, общественик и жител на района, чийто баща е..