Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 30 август

Над 120 събития в 3-дневния фестивал "Реките на София" в Южния парк


Над 120 събития са предвидени през следващите три дни (от 30.08. до 1.09.24) по време на традиционния фестивал "Реките на София", който този път ще се проведе на бреговете на Перловската река в Южния парк.

След гвоздеите в програмата е и конференцията „Бъдещето на Перловска река”, в която ще участват кметове на различни столични райони, градоустройствени експерти от Столичната община, както и външни експерти, които заедно ще разискват възможното бъдеще на реката.

Друг акцент е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.


"Заради фестивала разчистихме коритото на реката, на новата локация застлахме терена за комфорт. Още в дните на подготовка виждаме много посетители, деца, някои дори си поспиват (не бездомници)", коментира пред БНР-Радио София Мартин Янков от екипа на "Колективът", организатор на събитието.

По думите му, София е премрежена от 33 реки, от които 7 - по-главни. И те имат огромен потенциал за развитието на столицата. В много други градове по света реките и пространствата около тях са социализирани места.

"За съжаление не само не ценим реките на София, а изцяло сме ги пренебрегнали. Те са истински хубави, чисти реки, но когато достигнат градската среда, състоянието им се влошава. Затова някои ги нарича канали – допълни Янков. – Никой друг градски елемент не дава толкова добавена стойност, както реките.

Искаме по-чист въздух и повече хлад, а застрояваме зелените клинове, които са около речните корита. Подобренията трябва стратегически да бъдат заложени за следващите години, да се помисли за безопасността. Над 100 км велоалеи могат да се изградят покрай реките."

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57