Тази есен Гражданските академии за НПО се завръщат с нови 3 издания, с богата обучителна програма обединени от мотото “Силата е в знанието“
И през новия сезон те продължават да помагат на хората на сектора с богата обучителна програма.
За втора поредна година те са в помощ на хората с големи идеи, с които искат да променят света, или поне на първо време мястото, на което живеят, но обикновено не знаят кои трябва да са първите им стъпки и страхът от незнанието ги спира. С подкрепата на Гражданските академии те ще могат да учат, тренират и разговарят за всичко най-важно, което трябва да знаят, за да са изрядни в управлението на своите организации и успешни застъпници на местно и национално ниво.
Гражданските академии за НПО представляват 5-дневен интензивен обучителен курс на живо по основополагащи НПО теми:
Правни изисквания и стандарти за добро управление на юридическо лице с нестопанска цел, застъпничество за граждански каузи, стопанска дейност, финансово планиране и финансова устойчивост, комуникации и работа с медии.
Сесиите съчетават теоретично знание с практически задачи, групови занимания и индивидуални консултации.
Обучителната програма е насочена към граждански организации, неформални групи и активисти, които работят на местно и национално ниво.
В лекторския екип влизат експерти на Български център за нестопанско право - професионалисти с ключова експертиза във всички най-важни области за сектора и опит в обучаването, консултирането и развиването на потенциала на гражданските организации.
Гражданските академии за НПО се организират от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG. Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
"Всъщност, ние, като Български център за нестопанско право, имаме тази мисия да помагаме на хората да се сдружават свободно и да бъдат граждански активни. И като екип от юристи, ние помагаме точно в това – да превеждаме сложните правни теми на разбираем, човешки език, за да бъдат по-достъпни за хората, които не са учили право, не са адвокати. Този превод е предназначен за активистите в гражданския сектор", заяви Айлин Юмерова от БЦНП.
Освен темите, свързани с предприемаческа дейност и финансова устойчивост, организациите ще придобият умения да разказват за себе си по достъпен, въздействащ начин, така че да могат да достигат до по-широки аудитории, разкри още Юмерова. По думите ѝ, през миналата 2023 г. през Гражданските академии за НПО са минали 60 представители на граждански организации от цялата страна.
"Обратната връзка която те ни дадоха беше изключително позитивна, че тези академии са им помогнали да бъдат по-уверени в работата си", посочи още тя.
“През миналата година по време на Гражданските академии за НПО голяма част от участниците бяха извън София. Те споделиха именно това, че академиите освен, че са ги вдъхновили, и са развили правната им култура, са им дали и една по-висока степен на увереност, за да работят с местната общност и местните институции“, изтъкна Айлин Юмерова.
Според нея, голям проблем стои пред организациите, които са извън столицата, тъй като са с по-ограничени възможности както за обучения, така и за финансиране.
"В момента фокусът ни е да помогнем на тези малки организации, на които им е в пъти по-трудно да се справят с предизвикателствата на средата", поясни тя.
Хората които искат да се включат в Гражданските академии, трябва добре да планират и организират времето си, защото това не е нещо, което да правим като хоби в свободното си време – добре е да си мотивиран, да си там, да присъстваш.
В поредица от правни сесии ще ви запознаем с най-важните правила, които трябва да знаете и помните, за да сте прилежни и изрядни при спазването на закона и управлението на организацията си по прозрачен и отчетен начин, уточняват още организаторите.
Ще научите кои са основните задължения на НПО по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и изискванията на Агенция по вписванията към НПО. Ще разберете как нестопанските организации могат да набират дарения и да развиват бизнес с кауза. И защо това не е забранено от закона, когато спазвате определени условия. Ще научите още и за данъчното облагане на НПО и техните дарители, спецификите при защитата на личните данни и кои са мерките срещу изпирането на пари, които трябва да прилагате.
Какво означава добре да познаваме елементите на застъпническия процес? В тези сесии ще научите как да се борите за своите каузи и да постигате мисиите си. Ще си говорим за инструментите на гражданското участие – кога, къде, какво, с кого. Ще ви споделим и от нашия богат 22-годишен опит как планираме и организираме застъпнически кампании.
В дискусии за източниците на финансиране за граждански инициативи, защо е важно да ги диверсифицираме и кои са принципите за доброто планиране и финансово управление. Ще тренираме бюджетиране и финансова отчетност.
Ще имаме и специални гости, с които ще разговаряме за важни обществени теми и тенденции, за да разберем по-добре какво се случва в България. Ще се упражнявате в конкретни казуси по актуални застъпнически теми и ще имате възможност да работите в екипи заедно с ментори от БЦНП, твърдят организаторите.
На 17 септември ще се проведе Информационен ден за НПО казуси, в който ще се разкаже по-подробно какво ще включва програмата на Гражданските академии, ще се отговаря на въпроси, ще се търсят решенията на казуси, разкриха организаторите. Информационният ден ще бъде излъчен и в Zoom
Срок за записване до 13 септември, включително.
Чуйте повече от разговора на Александра Илиева с Айлин Юмерова, в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..