Радиокафе е в Южния парк, където "Граждански будилник" е част от фестивала "Реките на София".
Началото е с Александър Киров от БЦНП (Български център за нестопанско право):
"Един малко по-силен глас трабва да даде тон. Значими каузи са опазването на природната среда, правото да бъдем заедно, правото на достоен труд. Неслучайно сме тук - опазването на градската среда и гражданския активизъм. Темата трябва да стане разпознаваема.
Активизъм в действие е темата в три конкурсни категории, получихме над 65 предложения, ще отличим днес победителите. Изкуството е един от най-говорещите начини да преведеш някакво послание.
Всяка година сме били изумени колко извън кутията мислят творците. Инициативите днес започват с програма за децата - играта "Будното петле". Ангажираме децата да търсят и намерят правилните отговори - за техните права и задължения."
Темата е подхваната и от Захари Янков, правен консултант на БЦНП:
Читалището е част от традиционното право на сдружаване у нас. Прозрачността на НПО е изключително важно. Правото на протест например не е свързано с разрешение, режимът е уведомителен. В демократичното общество границата е насилието."
Розалин Шмих от Бандата на 1500-те и водещ на предизвикателството "Стани адвокат на космат приятел" внася друг ракурс:
"Основани сме от група доброволци, фокусирани сме върху кучетата, обикаляме приютите. Вече сме 40 души, разхождаме кучетата. Това, че на улицата има по-малко бездомни кучета не значи, че намаляват. Причината е безотговорността. Днес сме подготвили игра, предизвикателство как да се променя устойчиво проблема с бездомните кучета."
Мартин Янков е основател на "Колективът" - организатори на "Реките на София":
"Това е последното за сезона събитие. Имаме общо 120 събития в трите дни. Много богата музикална програма - на три сцени, международен конкурс - за бъдещето на градските реки. Има много артистични инсталации около самата река, сякаш се намираш в някакъв сън. Тази нощ инста-акаунтът ни се счупи от толкова много сторита.
Различното в градовете, където ходим, са общностите. В София започнахме с 30 организации, сега сме в пъти повече. В Габрово започнахме с общината, сега градът се ангажира все повече с реката. В Русе развихме много хубава общност и работим да се върнем с инсталациите около реката.
В последните пет години откакто я има инициативата, реките в София текат по-чисти. Цветът на Перловска река е бистър. Бяха почистени над 150 преливника. Смея да кажа, че фестивалът има своя принос - с всичките ни партньорства. Мислят се следващи стъпки - в Южния парк вече имаме речен парк. В София-град има над 33 именувани реки, представете си велоалеи около всяка от тях.
Реките са заложени в първите градоустройствени планове - колкото повече зелени клинове, които се разширяват, толкова по-чист и прохладен град. Колкото и да са незабележими, реките имат потенциала да оправят града."
Подробностите от програмата и препоръчителните часове - в звуковия файл.
Финалът е с Искра Джанабетска от платформата "Книговище":
"Ще играем много игри, свързани с общата култура на децата, ще си играем и на книги. Децата се вълнуват и се чувстват горди с верните си отговори. Изкарваме много въпроси от статиите в медията ни "Вижте". Те са много любими на децата - в играта ни "Всезнайко" те ще дават верни отговори в борба за повече бонбони.
Забелязали сме ефекта върху децата, които ходят като въпросителни знаци. Във "Вижте" обясняваме света на детски език."
Повече за платформата и новините на детски - в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..