Традиционните Дни на японската култура в България вече започнаха. Те се провеждат за 35-и път и в програмата тази есен са включени повече от 20 събития в София и още 6 големи града на страната – Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора и Казанлък.
"През 2024 г. Япония и България отбелязват три важни годишнини в двустранните си отношения – навършват се 115 години от началото на официалните контакти между двете държави, 85 години от установяването на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. Ето защо сме се постарали да планираме програмата на Дните така, че през идните 3 месеца да представим пред широката публика богатия образ на японската култура – от красотата на японските традиции до очарованието на съвременна Япония. Надяваме се, че нашата културна инициатива ще допринесе и за активизирането на двустранните ни отношения", отбелязва в приветствието си Хисаши Мичигами, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.
Партньор за събитието е Клуб "Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай".
По повод годишнината за събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, съобщи пред БНР-Радио София г-н Кенто Мураки, секретар по културните въпроси в посолството на Япония.
Той информира, че вчера 6 дами, специалистки по кимоната, са обяснили и демонстрирали естетиката и богата символика на японската традиционна дреха в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Сред другите събития в рамките на идния месец е поредицата от изложби на съвременно японско изкуство, организирани от Фондация "Аматерас", 10-ото издание на София Екиден маратон и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия "Сан Стефано" между 18 септември и 2 октомври. Авторката лично ще открие изложбата, а на 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат отблизо до магията на японската калиграфия.
На 24 септември в зала "Киото" на бившия "японски хотел" ще се състои премиерната прожекция на документалния филм "Бледо синя точка", посветен на науката и технологиите, които ни помагат да се докоснем до живота чрез водата. В документалната лента участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от Университета Кобе, основател на науката аквафотомика.
"Японската поп култура е по-привлекателна за младите хора, докато традиционната чайна церемония и икебаната – и за по-възрастните", допълни г-н Мураки.
В София ще се проведат още:
Миналата година Дните на японската култура са привлекли над 40-хилядна публика. Програмата тази година обещава не по-малко интересни срещи с изкуството от Страната на изгряващото слънце.
Събитията от Дните на японската култура продължават до края на ноември.
Подробностите вижте тук.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..