Традиционните Дни на японската култура в България вече започнаха. Те се провеждат за 35-и път и в програмата тази есен са включени повече от 20 събития в София и още 6 големи града на страната – Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора и Казанлък.
"През 2024 г. Япония и България отбелязват три важни годишнини в двустранните си отношения – навършват се 115 години от началото на официалните контакти между двете държави, 85 години от установяването на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. Ето защо сме се постарали да планираме програмата на Дните така, че през идните 3 месеца да представим пред широката публика богатия образ на японската култура – от красотата на японските традиции до очарованието на съвременна Япония. Надяваме се, че нашата културна инициатива ще допринесе и за активизирането на двустранните ни отношения", отбелязва в приветствието си Хисаши Мичигами, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.
Партньор за събитието е Клуб "Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай".
По повод годишнината за събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, съобщи пред БНР-Радио София г-н Кенто Мураки, секретар по културните въпроси в посолството на Япония.
Той информира, че вчера 6 дами, специалистки по кимоната, са обяснили и демонстрирали естетиката и богата символика на японската традиционна дреха в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Сред другите събития в рамките на идния месец е поредицата от изложби на съвременно японско изкуство, организирани от Фондация "Аматерас", 10-ото издание на София Екиден маратон и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия "Сан Стефано" между 18 септември и 2 октомври. Авторката лично ще открие изложбата, а на 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат отблизо до магията на японската калиграфия.
На 24 септември в зала "Киото" на бившия "японски хотел" ще се състои премиерната прожекция на документалния филм "Бледо синя точка", посветен на науката и технологиите, които ни помагат да се докоснем до живота чрез водата. В документалната лента участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от Университета Кобе, основател на науката аквафотомика.
"Японската поп култура е по-привлекателна за младите хора, докато традиционната чайна церемония и икебаната – и за по-възрастните", допълни г-н Мураки.
В София ще се проведат още:
Миналата година Дните на японската култура са привлекли над 40-хилядна публика. Програмата тази година обещава не по-малко интересни срещи с изкуството от Страната на изгряващото слънце.
Събитията от Дните на японската култура продължават до края на ноември.
Подробностите вижте тук.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..