Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закон за инфлуенсърите. Ще има ли такъв?

Снимка: Радио София

Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" коментира искането за закон за инфлуенсърите. Какво ще регламентира той?

"Както всеки закон да създаде определения за всеки един от участниците в тази система. Инфлуенсърите, техните агенти, корпорациите, които ги наемат за осъществяване на една или друга рекламна дейност в социалните мрежи. И също така какво представлява дейността "инфлуенсър", защото тя със сигурност трябва да отговаря на няколко критерия, като например лицата, които се наричат "инфлуенсъри" колко последователи трябва да имат. Също така, че тук се касае за търговски съобщения, за такива, които тези влиятелни личности сред своята аудитория рекламират различни продукти, услуги, защото ние знаем, че най-уязвими на тези популярни лица са именно децата. Те са много малко критични към това, което им се казва, особено на хора, на които безпрекословно вярват. Дори повече от на родителите си, за съжаление", коментира тя.

Професията е свободна и именно заради това е трудно, когато възникнат казуси институциите да се ориентират какви точно мерки да предприемат, сподели Руменова. По думите й ако се използва съществуващото до момента законодателство може да се погледне през "призмата на нелоялните търговски практики".

"Тук говорим за една недобросъвестност и липса на професионална компетентност. Защото тези, които са поръчали това рекламно клипче и тези, които са го създали би трябвало да си дадат сметка, че адресирайки го към такава уязвима група потребители се създава риск за тяхното здраве и психика", каза тя.

По думите й има съмнения доколко продуктът е легален и безопасен, като в някои държави вече е забранен. Къде е ролята на Комисията за защита на потребителите?

"Надявам се да не е толкова повърхността, доколкото виждаме. Всъщност се оказва, че те са глобили търговеца за липса на информация за контакт с него и за възможност за връщане на продукта в 14 дневен срок. Разбираме колко повърхностно е това на фона на глобалната идея, която трябва да е да забраним тази практика, която насочва децата към притеснително поведение и води към зависимости", заяви Руменова.

По думите й във Франция и Испания е въведен подобен закон, който поставя рамки. Във Франция е направено проучване, което е установило, че съдържанието на т. нар. влиятелни личности в социалните мрежи, когато говорим за търговски мрежи е станало много по-прозрачно и вече надвишава 90%. Тя посочи, че трябва да се поставят разумни граници какви са правата и отговорностите на всеки един по веригата и какво следва, ако те не бъдат изпълнени.

Руменова подчерта, че в онлайн пространството постоянно се предлагат продукти, които обещават подобряване на здравословното състояние, което е груба злоупотреба. И, че трябва да се ограничи своеволието и безотговорността. И посочи, че родителите трябва да способстват учителите да се превърнат в инфлуенсъри за своите деца.

Чуйте и анкетата на репортера на Радио София Надежда Герова:


Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00