Татяна Павлова е от екипа на новия театър "Артвент" в София, който ще стартира от този сезон. Той ще отвори врати в едно пространство, като цяло добре познато на софиянци, това е "Аула Максима" в сградата на университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
"Много съм щастлива, че можем да си партнираме с нашите любезни домакини, че това ще бъде новият дом за театър в София и причината е, че няма достатъчно място за култура в София. Сцената на театър "Артвент" ще приюти едни от най-харесваните постановки в театралния афиш и с чисто сърце мога да кажа – едни от най-харесваните и добри актьори", сподели Татяна Павлова в предаването "Радиокафе".
"Театралното изкуство е ценено и търсено у нас. Театрите са посещавани и от все повече хора, все повече млади хора реагират на рекламите които виждат в социалните мрежи и оттам си купуват билети. Наблюдаваме ръст с около 25-30% на хората на възраст между 20 и 30 години и това е много радостно, защото във времето в което всички ние сме на скоростта на скролването в социалните мрежи, е чудесно, че има такова съдържание, което задържа вниманието за повече от 3 секунди и провокира интереса към театъра", отбеляза Павлова. "Самото ходене на театър е едно преживяване – да се подготвиш, да отидеш, след това да си тръгнеш и с голяма надежда да си кажеш – беше страхотно! Има си култура за ходене на театър", разкри още тя.
Как се променя тази култура, имайки предвид локацията на театър "Артвент"?
"Ние я адаптираме така, че да предостави максимално театрална атмосфера и усещане на публиката. Съвсем скоро, на 17 септември, когато е първото представление там – "Заклеваш ли се в децата?" с Весела Бабинова и Владимир Зомбори, хората които посетят представлението ще попаднат в истински театрален салон, залата е много голяма, приятна, като усещане носи годините и спомените на много други събития по-скоро свързани с академичната общност и мисля, че добре ще и прилягат културните събития и театралните постановки, които ще бъдат поставени там" изтъкна Татяна Павлова.
Каква е идеята, концепцията и какво по-различно може да очаква публиката?
"Искаме да предложим едно цялостно преживяване – хората да идват на театър не само да гледат представлението, но да го отбележат в своя календар като събитие, да гледат представлението в хубава обстановка. И преди там където сме провеждали нашите постановки, сме правили срещи с актьорите имало е дискусия, надяваме се тази добавена стойност и естествено качеството на самите представления, да стимулира още хора, освен онези, които редовно ходят на театър, да се запознаят с него, да го харесат и да продължат, заявиха още от "Артвент".
Тематиката на представленията е различна по скалата на забавленията и сериозността. Имаме различни предложения, които смятаме, че ще допаднат на хората", увери още Татяна Павлова.
Елегантна неформалност
В екипа няма да има основна трупа, защото механизмът ще бъде малко по-обърнат, вече имаме представления, които подготвяме, подготвят се и нови. Първата премиера ще бъде през ноември, до края на сезона ще има поне още две, в готовите продукции ние работим с много и различни актьори", каза още Павлова. Още от имената на екипа, който стои зад театър "Артвент" и за мястото на държавата и институциите в подобни проекти, чуйте от разговора в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..