София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3-ти до 6-ти октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк. Почече за идеята, организацията и някои експонати - от Радослав Механджийски:
"Подобни форуми стимулират пазара. 30 галерии и колективи, много шумно и достъпно за общуване. Произведенията се продават, но образователната е сред добавените му стойности. Другата е за самия град като пресечна точка. Ще има и изложба на произведения, специално създадени за виртуална реалност.
Хората ще са провокирани и изненадани. Събирателна точка на смислени хора от различни сектори. Лекциите, презентациите и модерираните разговори са много разнообразни (подробности в звуковия файл). Ще има и уъркшоп за млади съвременни български художници. Човек попада в пъстър провокативен свят и най-вече се наслаждава на много голямо европейско преживяване.
Съвременното изкуство е много широка категория. То обединява най-находчивите проявления на визуалните изкуства. Но не означава всеки съвременен художник. Прогрес, иновация, вдъхновение. Ще има смесени техники. Входът за всички под 18 г. е безплатен. Опитваме се да стимулираме посещаемостта. Ще има кураторски турове. И документален филм за Banksy.
Sofia Art Fair е въпрос на визия, усилия, обширна партньорска мрежа, всички съвременни техники за комуникация, привличане на популярни личности като посланици. Автентичността е заразителна. Широката общественост трябва да се научи да общува със съвременното изкуство. Като за първо издание сме щастливи, че даваме добра заявка. Това, което ще се случи е добро, целта е да се постави основата. Най-важно е да спечелим доверието."
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..