Християн Облаков за красивите сгради и (не) познатата история на Варна:
"От 15 години се опитвам да систематизирам нещата за града, които съм успял да открия. Архитектурното наследство от края на 19 и началото на 20 век (имената на архитектите - в звуковия файл). Градът е претърпял сериозна трансформация само за няколко десетилетия. Поколенията архитекти на европеизацията на Варна завършват в Централна и Западна Европа, след което се връщат във Варна. Немалка част са възпитаници на Мюнхенската политехника, но не само.
Най-старите ми картички от моята колекция са от края на 19 в. Виждат се много сериозни градоустройствени решения, развитието на Морската градина, тя не възниква за един ден, а е сериозен труд през десетилетията, архитектът ѝ Антон Новак е живял сред нея. Хората от нищо са направили нещо.
Работя като екскурзовод и като се разхождаме по улицата можем да забележим красиви елементи от различни стилове. Историята на града е интересна за самите жители. Трудно е да кажа само една любима сграда. На бул. "Мария Луиза" може да се видят много красиви сгради - с интересни детайли - препратка към професията на обитателите на тези домове, техните инициали и годините на строежа им. В старите махали има много интересни сгради, обитавани от личности с принос към града.
Една от красивите сгради от 20-те на миналия век е хотел "Ню Йорк" - тогава Варна се издига като морски курорт, това е нова линия на развитие на града след Първата световна. По това време започва да се развива "Св.Константин", но голямата част от туристите идват в града в частта до морския бряг. В околностите започват да се строят летни вили, една от първите е тази на Буров. В 1936 сградата на х."Ню Йорк" е закупена от общината и превърнат в данъчен отдел. Морското казино е също от това време.
Варна е различна в различните сезони. В по-студените месеци е по-тиха, по-обрана. В последните години има много хора от цял свят, избрали да живеят във Варна, лично аз имам приятели от Англия, от Германия. Трудно мога да кажа има ли варненски манталитет.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..