Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионални медиатори ще помагат в предотвратяването на конфликти между деца

Снимка: Fb/НАМ

Националната асоциация на медиаторите (НАМ) съвместно със столичните райони "Лозенец" и "Слатина", както и с Професионална гимназия по селско стопанство "Бузема" ( ПГСС "БУЗЕМА") ще си партнират в инициатива с акцент върху важността на медиацията в учебните заведения и как тя помага в ежедневното общуване и предотвратяването на конфликти, като учи децата да общуват без насилие. По време на партньорството е предвидено създаване на училищен център по медиация и мрежа от медиатори. Целта е да се постигне промяна в средата на общуване чрез модификация на мисленето и нагласите у хората, а също така да бъде създаден и възприет устойчив модел на комуникация, в който мисленето да бъде последвано от конкретно и осъзнато действие.

Проектът е насочен към учениците, учителите, родителите от ПГСС "БУЗЕМА", както и към общинските служители и жителите от двата района. 

Предвидено е провеждането на информационна кампания за възможностите за ненасилствената комуникация и медиацията като средство за противодействие и превенция на насилието, включително и словесното такова.

Планирана е и реализацията на две големи събития – "състезание" по медиация за ученици и Тържествено отбелязване на 20 години от приемането на Закона за медиацията за отчитане резултатите от проекта и ангажиране на опитни медиатори с дейностите на създадените общински и училищни медиаторски центрове.

В район "Слатина" ще се създаде общински център по медиация, подсигурен с обучени кадри – служители в районната администрация. Ще се проведат информационни беседи с останалите служители, с управители на етажна собственост и с ученици от две от общинските училища в района.

Особено належащо е в проекта да бъдат включени и деца от най-уязвимите и маргинализирани групи, затова едното от училищата, с което ще се работи, се намира е в кв."Христо Ботев", където има силна концентрация на конфликти и инциденти, изискващи предприемане на навременни действия.

За район "Лозенец" това е надграждащ проект, затова  именно там ще се създадат училищен център по медиация и мрежа от медиатори, които да работят в общинските и училищните центрове.

В предаването "Ритъмът на столицата" повече по темата разказа Милена Гунчева, ръководител на проекта и председател на НАМ.

"Това което искаме да постигнем е изграждането на добри отношения между двата района и организацията, за да можем след това да работим за устойчива общинска политика, която да се развива в посока превенция на насилието и езика на омразата, както в училище, така и в общността. Това ни е фокусът, тъй като общината е събирателен център и гражданите много често се обръщат по всякакви въпроси към нея, особено когато възникнат конфликти в училище или пък междусъседски спорове. Затова предложихме своите възможности и експертна помощ да създадем в район "Лозенец" иновативна мрежа от медиатори, които да практикуват училищна медиация", подчерта тя.

Иновативното е, че конфликтите, възникнали в училищата в район "Лозенец", ще се решават от специалисти, които са учители, психолози, педагогически съветници, но не работят в училището, където е възникнал конфликта.

Здравните и образователни медиатори не са медиатори по смисъла на Закона за медиацията, те работят в училища където има маргинализирани групи и им помагат да се впишат в обществото. Медиаторите по смисъла на Закона за медиацията са професионалисти, които помагат за разрешаване на спорове и конфликти, уточни Милена Гунчева от НАМ.

Относно сроковете, в които те ще консултират и подпомагат училищата и гражданите от двата района в решаването на конфликти Гунчева посочи, че проектът, който е финансиран от Столичната община по програма "Европа" е в много ограничен срок, обикновено е пет месеца и трябва да приключи на 11 ноември.

"Но тази година той започна много по-късно, поради обективни причини. Поради това НАМ поема ангажимент да бъдем консултанти и да работим с училищата, които поемем с двата района и общините, до края на 2025 година", разкри още тя.

Още конкретика чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

Чуйте и интервюто на Надежда Герова с Георги Бакалов – професионален медиатор, който разказва за дейността на специалистите, за предизикателствата, но и удовлетворението от работата.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08