По думите на Митков няма ограничения при хората, които искат да станат доброволци и от организацията целогодишно ги набират. Разделянето им е, че има такива, които се занимават с много дейности, но има и такива, които се занимават с реакция при бедствия и това са хора, които са преминали през специално обучение, за да могат да бъдат адекватни.
"Обучението не е кратко, то се състои от 10 онлайн лекции, има и две практически, които правим заедно с Асоциацията на доброволците. Всеки човек давайки от времето си за някаква кауза има и различна причина. Дали за някои това ще са климатичните промени, дали ще е някое животно, дали ще е грижата за другите, дали ще е общността от хора, с които си споделяме. И всеки човек има различна причина да се включи", заяви Митков.
По думите на Сярова за тези, които не са обучени за реакции при бедствия има голям набор от занимания, тъй като помощ е нужна във всяка сфера. Помощта може да е онлайн, както и рисуване на банери, плакати, асистенция на събития свързани с деца, почистване на реки и други.
Кое е най- мотивиращото за един доброволец?
"О т моя опит може би е желанието да си активен и да промениш нещо около себе си. Виждам все повече хора, които просто не са доволни от това, което виждат и искат те да бъдат промяната. Това е едно от основните неща. Понякога честно казано, това е дори гневът", каза Сярова и добави, че общността е много силна.
Митков отбеляза, че е важно да има закон за доброволчеството, като в редица страни подобни закони защитават труда на доброволците, тъй като те понякога срещат трудности с работодателите.
Срещата на 12 септември 2024 г. не е единствена – "Грийнпийс" – България организира отворени месечни срещи за доброволци и дейностите не се изчерпват с реакцията при бедствия, а включват и участия във фестивали, почиствания, а също и преводи и създаване на полезно съдържание, свързано с опазване на природата. Всеки желаещ може да се запише на страницата на организацията.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..