Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

4
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция
Снимка: Росина Пенчева

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024", което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция.

Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов, разказа пред БНР-Радио София Росина Пенчева, фотограф и творчески продуцент, посланик на Хомо Фабер за България. Студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади гидове на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.

Росина Пенчева

"Хомо Фабер е културно движение, в центъра на което е авторът на ръчно изработени изделия. Това е инициатива на швейцарската фондация „Микеланджело“. Биеналето започна като европейско, но сега вече е световно – с участието на над 70 страни", уточни Пенчева.

Тази година събитието протича под мотото „Пътешествието на живота“ и включва 10 тематични изложби в различни зали, в които с изразните средства на 105различни занаяти се проследява човешкия живот.

  • Темите: раждане; детство; празненство; наследство; любов; пътешествия; природа; сънища; диалози (в тази зала майстори на живо демонстрират уменията си); след смъртта.
Снимка: 2024.homofaber.com

"България е имала свои представители и на трите биеналета. Сред задачите ми е да търся и препоръчвам. Правило ми е впечатление, че богатата биография на майстора не ги впечатлява толкова, колкото българската идентичност, която личи в творбите, особения поглед при интерпретацията", отбеляза още Росина Пенчева

Димитър Станков се откроява с изключителното си майсторство още по време на обучението си в специалност Метал в Националната художествена академия в София и впоследствие в специалностите Дизайн на бижута и Сребърни изделия от Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Произведенията му са стилни и ексцентрични малки пластики. Важен елемент от занаята му е българското културно наследство, черпeйки вдъхновение и създавайки красиви и въображаеми асоциации между фолклора и съвременността. В момента Димитър Станков живее със семейството си в Брюксел, където практикува и преподава бижутерия.

В биеналето той участва за втори път, този път специално за експозицията е направил изящна чаша за пиене на саке (►) за залата в раздел „Празненства“.

Провокиран, Станков отбеляза, че в Западна Европа повечето бижутери работят специализирано, докато той и другите български ювелирни занаятчии проследяват целия процес на изработка.

"Аз изработвам изцяло творбата - от А до Я, това е важно за мен."


Людмил Йорданов () е роден и израснал в семейство на занаятчии, които над 50 години изработват кукерски маски. След като се дипломира като учител, напуска родината си, преследвайки американската мечта. Завръщайки се в България, основава собствена работилница за изцяло ръчна изработка на кукерски маски. Наследил занаята от дядо си и баща си, той усърдно работи за запазване и популяризиране на древния ритуал Кукери. Изработва кукерски маски от етнографската група Граово, област Перник и костюми изобразяват митични същества, които гонят злите духове и призовават за здраве и плодородие.

В специална притъмнена зала с басейн в раздел „Сънища“ на биеналето Йорданов се представя със сувенирна кукерска маска, подходяща за украса, както и ритуална, участвала в „Сурва“ и други фестивали.

"Моите родители са ме облекли в кукерски костюм, когато съм бил от 4-годишен. Маските сега изработваме изцяло от естествени материали, дърво, овча кожа, рога от незастрашени видове животни."

Чуйте разговора на Божидар Янев.

Снимките са на Росина Пенчева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50