Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024", което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция.
Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов, разказа пред БНР-Радио София Росина Пенчева, фотограф и творчески продуцент, посланик на Хомо Фабер за България. Студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади гидове на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.
"Хомо Фабер е културно движение, в центъра на което е авторът на ръчно изработени изделия. Това е инициатива на швейцарската фондация „Микеланджело“. Биеналето започна като европейско, но сега вече е световно – с участието на над 70 страни", уточни Пенчева.
Тази година събитието протича под мотото „Пътешествието на живота“ и включва 10 тематични изложби в различни зали, в които с изразните средства на 105различни занаяти се проследява човешкия живот.
"България е имала свои представители и на трите биеналета. Сред задачите ми е да търся и препоръчвам. Правило ми е впечатление, че богатата биография на майстора не ги впечатлява толкова, колкото българската идентичност, която личи в творбите, особения поглед при интерпретацията", отбеляза още Росина Пенчева
Димитър Станков се откроява с изключителното си майсторство още по време на обучението си в специалност Метал в Националната художествена академия в София и впоследствие в специалностите Дизайн на бижута и Сребърни изделия от Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Произведенията му са стилни и ексцентрични малки пластики. Важен елемент от занаята му е българското културно наследство, черпeйки вдъхновение и създавайки красиви и въображаеми асоциации между фолклора и съвременността. В момента Димитър Станков живее със семейството си в Брюксел, където практикува и преподава бижутерия.
В биеналето той участва за втори път, този път специално за експозицията е направил изящна чаша за пиене на саке (►) за залата в раздел „Празненства“.
Провокиран, Станков отбеляза, че в Западна Европа повечето бижутери работят специализирано, докато той и другите български ювелирни занаятчии проследяват целия процес на изработка.
"Аз изработвам изцяло творбата - от А до Я, това е важно за мен."
Людмил Йорданов (▲) е роден и израснал в семейство на занаятчии, които над 50 години изработват кукерски маски. След като се дипломира като учител, напуска родината си, преследвайки американската мечта. Завръщайки се в България, основава собствена работилница за изцяло ръчна изработка на кукерски маски. Наследил занаята от дядо си и баща си, той усърдно работи за запазване и популяризиране на древния ритуал Кукери. Изработва кукерски маски от етнографската група Граово, област Перник и костюми изобразяват митични същества, които гонят злите духове и призовават за здраве и плодородие.
В специална притъмнена зала с басейн в раздел „Сънища“ на биеналето Йорданов се представя със сувенирна кукерска маска, подходяща за украса, както и ритуална, участвала в „Сурва“ и други фестивали.
"Моите родители са ме облекли в кукерски костюм, когато съм бил от 4-годишен. Маските сега изработваме изцяло от естествени материали, дърво, овча кожа, рога от незастрашени видове животни."
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Снимките са на Росина Пенчева.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..
Кметът на София Васил Терзиев назначи днес арх. Богдана Панайотова за главен архитект на Столичната община. Арх Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия, след прозрачен конкурс пo реда на Зaĸoнa зa държавния служител и Наредба за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители, в три кръга - тест, практически..
По-рано през деня се състоя тържествена церемония по връчването на знамето на 22-ят ученически гвардейски отряд към Средно училище “Васил Левски”, в гр. Елин Пелин. Събитието се състоя на централния площад на града под патронажа на президента на Република България Румен Радев. На мястото имаше множество жители и гости на общината, а началото на..
На 17 април предстои вторият благотворителен концерт, в който ще участват български групи и музиканти, в подкрепа на своя колега, рокаджията Янко Бръснаря, който след тежък инсулт е в тежко здравословно състояние. Събраните средства от концерта ще отидат за лечението му. Екипът на "Добър вечер, София“ гостува със своето открито студио на..
Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..
На 17 април от 19.00 часа в зала 1 на НДК 91. Немска езикова гимназия „Професор Константин Гълъбов“ ще отбележи 65 години от своето създаване и 30 години от откриването на Немския отдел в училището. Празникът е под надслов “Пътят към успеха” и ще събере заедно ученици, учители, възпитаници, официални лица, посланици и гости, за да отпразнуват..
Втората премиера на спектакъла “Горчиво“ в Младежкия театър “Николай Бинев“ е на 25 април на Камерна сцена. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно я съпътстват. Пиесата на Орлин Дяков “Горчиво!” ще пренесе своята публика в сватбения ден на една двойка. Момент на паника води младата булка до решението да..