Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024", което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция.
Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов, разказа пред БНР-Радио София Росина Пенчева, фотограф и творчески продуцент, посланик на Хомо Фабер за България. Студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади гидове на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.
"Хомо Фабер е културно движение, в центъра на което е авторът на ръчно изработени изделия. Това е инициатива на швейцарската фондация „Микеланджело“. Биеналето започна като европейско, но сега вече е световно – с участието на над 70 страни", уточни Пенчева.
Тази година събитието протича под мотото „Пътешествието на живота“ и включва 10 тематични изложби в различни зали, в които с изразните средства на 105различни занаяти се проследява човешкия живот.
"България е имала свои представители и на трите биеналета. Сред задачите ми е да търся и препоръчвам. Правило ми е впечатление, че богатата биография на майстора не ги впечатлява толкова, колкото българската идентичност, която личи в творбите, особения поглед при интерпретацията", отбеляза още Росина Пенчева
Димитър Станков се откроява с изключителното си майсторство още по време на обучението си в специалност Метал в Националната художествена академия в София и впоследствие в специалностите Дизайн на бижута и Сребърни изделия от Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Произведенията му са стилни и ексцентрични малки пластики. Важен елемент от занаята му е българското културно наследство, черпeйки вдъхновение и създавайки красиви и въображаеми асоциации между фолклора и съвременността. В момента Димитър Станков живее със семейството си в Брюксел, където практикува и преподава бижутерия.
В биеналето той участва за втори път, този път специално за експозицията е направил изящна чаша за пиене на саке (►) за залата в раздел „Празненства“.
Провокиран, Станков отбеляза, че в Западна Европа повечето бижутери работят специализирано, докато той и другите български ювелирни занаятчии проследяват целия процес на изработка.
"Аз изработвам изцяло творбата - от А до Я, това е важно за мен."
Людмил Йорданов (▲) е роден и израснал в семейство на занаятчии, които над 50 години изработват кукерски маски. След като се дипломира като учител, напуска родината си, преследвайки американската мечта. Завръщайки се в България, основава собствена работилница за изцяло ръчна изработка на кукерски маски. Наследил занаята от дядо си и баща си, той усърдно работи за запазване и популяризиране на древния ритуал Кукери. Изработва кукерски маски от етнографската група Граово, област Перник и костюми изобразяват митични същества, които гонят злите духове и призовават за здраве и плодородие.
В специална притъмнена зала с басейн в раздел „Сънища“ на биеналето Йорданов се представя със сувенирна кукерска маска, подходяща за украса, както и ритуална, участвала в „Сурва“ и други фестивали.
"Моите родители са ме облекли в кукерски костюм, когато съм бил от 4-годишен. Маските сега изработваме изцяло от естествени материали, дърво, овча кожа, рога от незастрашени видове животни."
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Снимките са на Росина Пенчева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..