"Това, което прави впечатление в последните години е, че дефицитът най-силно се удовлетворява с преподаватели по природни науки. Водещи в това отношение са специалистите по физика, математика и веднага след това се нареждат тези по химия, биология, чужди езици, информатика и информационни технологии. Тази тенденция е леко притеснителна, защото това са ключовите, важните предмети, не, че другите са маловажни, но когато няма учители по математика, инфомационни технологии и чужди езици, основният цикъл от предмети трудно може да бъде удовлетворен", сподели той.
По-голям ли е недостигът на кадри в столицата?
Стаматов коментира, че идването на кандидати по математическите науки основно е от млади пенсионери. Проблемът е в това, че тук няма сигурност по отношението на тенденцията за далновидност и устойчивост по отношение на такива специалисти. Отделно дефицитът е породен и от това, че заплатите са ниски и те не са удовлетворени от това, което държавата предлага като възнаграждение. Другият фактор е отношението на обществото към учителската професия, което за съжаление през последните години не е позитивно.
Има ли предмети, по които свободните места да са по-малко, отколкото желаещите да преподават?
Той каза, че на другата крайност са предмети като физическо възпитание и спорт, технологии и предприемачество, изобразително изкуство. При тях за едно свободно място се явяват някъде около 50-70 кандидати. И допълни:
"За голямо съжаление поради по-трудният начин на учене по физика и математика, показателният резултат е, че за цялата година само двама души учат за преподаватели по физика. За цялата страна това показва една изключително критична ситуация, която ако не бъде преодоляна със сериозни национални нестандартни подходи, то този проблем ще се задълбочи и ще се наложи други специалисти да преподават трудната физика, което няма да е в полза на качеството на преподаване."
Стаматов поясни, че за голямо съжаление на някои места в страната няма кандидати за директорска позиция по най-различни причини. Това би трябвало да подскаже на образователното министерство, че има липса на атрактивност за тези места, да се покаже спецификата на работата и да не се правят унифицирани конкурси за цялата страна. Има предложение да отпаднат родителските срещи, тъй като те се правят в началото на учебната година и имат само опознавателен характер. Те трябва да бъдат заменени от среща на класния ръководител, преподавателя и поканения родител, сподели той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..
След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..
Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..
Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса" организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..
В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..
В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..
Центърът за градска мобилност (ЦГМ) започна премахването на така наречените "кални точки" в зоната за платено паркиране, като част от своята програма за възстановяване и подобряване на градската среда. За целта се използват средства от платените винетни стикери на живущите в зоните за почасово паркиране. ЦГМ продължава да инвестира 30% от..