Той каза, че след приетите промени от 1 септември лекарите ще могат да предписват повече от три лекарствени продукта на една рецепта и то само тези, които са по здравна каса. Това важи само за рецепти издадени след тази дата и оттук идва неразбирането, защото много от пациентите идват с тримесечни рецепти, които са издадени в по-ранен период, но те ще бъдат изпълнявани по стария ред.
"Нещата стояха така: или пациентът намира цялата си терапия по дадена рецепта в една аптека и я изпълнява наведнъж, или ако в нея случайно няма всички лекарства, но на пациента много му се налага да започне лечение, обикновено той се отказваше от някое от лекарствата и съответно те не можеха да бъдат изпълнени никъде другаде. Включително в същата аптека, защото рецептата изчезваше. Веднъж работено по нея тя изчезваше. Така, че сега това е една допълнителна опция, която би трябвало да улесни пациента", каза Маринов.
Той сподели, че промяната засяга абсолютно всички вериги и тя дори дава възможност на по-малките аптеки да отговорят на търсенията на пациентите. Поправката в наредбата реално изравнява силите между конкурентите, заяви Маринов. По думите му в момента има един сериозен проблем, че някои аптеки нямат достъп до определени лекарства, или до цели лекарствени групи, като пациентът бива насочван другаде. Това създава предпоставки за "лекарствен туризъм" и това трябва да бъде ликвидирано, подчерта той. От друга страна електронните рецепти дават по-голяма проследимост и повече удобства.
Все още ли е в сила забраната за продажба на отделни блистери от опаковката на дадено лекарство?
"По здравна каса не е. Има определени лекарствени продукти, на които е позволено отпускането им на блистери, на флакони, като такъв продукт са инсулините, при които отпускането става по предписан протокол според това, какво е преценил лекарят", заяви Маринов. Освен това каза, че има формула, която изчислява какво е наличното количество лекарства, но с нея проблемът е, че тя мери количеството назад във времето и трудно може да отчете каква е нуждата в момента. Това е поради причината, че има хартиени рецепти, които никой никъде не ги води в регистър.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..
Наистина безопасността в участъка между бул. "Никола Петков" и м. Черния кос е на едно от най-ниските нива в София – съгласи се пред БНР-Радио София кмета на район "Витоша" арх. Зарко Клинков. " Мерките трябваше да се вземат вчера – каза метафорично той. "Все още липсва осветление, както и ограничители. Срещаме се и с други районни..
Жителите на район "Витоша" ще протестират за шести път тази вечер с настояване да се осигури по-голяма безопасност в движението по бул. "Цар Борис III". По тяхна инициатива бяха проведени няколко среща с експерти от Столичната община – Дирекция „Транспорт“, СДВР – Пътна полиция и други. Обсъдени са конкретни стъпки за повишаване..
Днес облачността отново ще се увеличава и след обяд ще бъде предимно облачно, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в София – около 10° . Над Черноморието облачността ще е..
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..
Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно. “Няма нищо вярно и е много опасен тип..
Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..