1. Кога ще бъде въведен едносменен режим на обучение във всички български училища?
2. Защо се правят националните външни оценявания в 4., 7. и 10. клас, след като те не водят до промяна в учебните програми и съдържание, а само засилват напрежението сред децата, родителите и учителите, както и порочната практика на частните уроци?
3. Кога ще има сериозен контрол върху продажбата на вредни и опасни за здравето на децата храни, напитки и тютюневи изделия?
4. Кога ще има цялостна политика и финансиране, така че всички български училища да имат необходимите условия за поддържане на хигиена (топла вода и сапун в тоалетните), както и условия за спорт и игра – физкултурни салони, спортни площадки и съблекални?
5. Кога ще бъде въведено системно здравно образование в училище, така че децата да могат да получават както знания за физическото и психическото им развитие, така и за вредната храна, зависимостите и други опасности, свързани със здравето им?
От организацията призовават отговорните институции и обществото приоритетно да потърсят цялостно решение на тези проблеми, за да може децата да растат в една наистина качествена, подкрепяща и съвременна среда. Подробности по темата разказа Яна Алексиева, изп. директор на Асоциация Родители. По думите й училището трябва да е такова място, в което учениците да отиват с усмивка и да е приятно за децата. Въпросите, които са зададени са малка част от всички, защото благосъстоянието на децата често бива забравяно.
"Наистина трябва да се мисли доста по-системно и мащабно и не става въпрос само за отговорност на образователната система. Не ми се иска това въобще да се чува само като проблеми, апел, или забележки към образователната система, а по-скоро как държавата приоритизира и слага в центъра децата, без да ги пренебрегва и да се сеща само от време на време, когато е удобно да се сещаме за тях. Въпросите от една страна са общи, но от друга страна са доста различни, но са теми, по които ние работим от години", каза тя.
Една от темите е тази за едносменният режим, която с години се отлага. Алексиева уточни, че това е ценно първо заради качеството на образованието, за да има един по-спокоен и плавен ритъм, достатъчно време за осъзнаване. Тя посочи, че българските деца са едни от малкото, които могат да бъдат видени по тъмно и особено в зимните периоди. Относно външните оценявания тя каза, че когато се правят такива, то от тях трябва да следва нещо. Освен това голяма сума от бюджета на родителите отива за частни уроци.
"Това, което наблюдаваме в част от външните оценявания е, че ние не чуваме нищо освен повтарянето, че имаме проблем в оценките и с децата. Най-често вината се хвърля към тях, за неграмотността им, че не четат, или всичко друго, което знаем", каза Алексиева.
Контролът върху вредните храни и вещества също е доста важна тема, коментира тя. И добави, че той трябва да бъде засилен. Също така контролът зависи от множество институции и вината не трябва да се хвърля само върху училищата. Освен това здравното образование трябва да бъде въведено в учебния процес, категорична е Алексиева, защото обикновено децата се самообразоват от интернет.
"Всички ние сме задължени да застанем до училището и учителите на нашите деца и да бъдем с тях, защото политизирането на училището и вкарването му във всякакъв тип теми, които са угодни за друг вид решаване на теми не би трябвало да са допустими. И това да се развяват списъци, преподавателите да се чувстват заплашени и неподкрепени, тези хора, които трябва да влязат в училище спокойни, уверени, свободни, можещи да говорят с децата ни, това е крайно недопустимо", заяви тя.
Алексиева изрази надежда, че от Асоциация Родители ще получат отговор на зададените въпроси.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..