1. Кога ще бъде въведен едносменен режим на обучение във всички български училища?
2. Защо се правят националните външни оценявания в 4., 7. и 10. клас, след като те не водят до промяна в учебните програми и съдържание, а само засилват напрежението сред децата, родителите и учителите, както и порочната практика на частните уроци?
3. Кога ще има сериозен контрол върху продажбата на вредни и опасни за здравето на децата храни, напитки и тютюневи изделия?
4. Кога ще има цялостна политика и финансиране, така че всички български училища да имат необходимите условия за поддържане на хигиена (топла вода и сапун в тоалетните), както и условия за спорт и игра – физкултурни салони, спортни площадки и съблекални?
5. Кога ще бъде въведено системно здравно образование в училище, така че децата да могат да получават както знания за физическото и психическото им развитие, така и за вредната храна, зависимостите и други опасности, свързани със здравето им?
От организацията призовават отговорните институции и обществото приоритетно да потърсят цялостно решение на тези проблеми, за да може децата да растат в една наистина качествена, подкрепяща и съвременна среда. Подробности по темата разказа Яна Алексиева, изп. директор на Асоциация Родители. По думите й училището трябва да е такова място, в което учениците да отиват с усмивка и да е приятно за децата. Въпросите, които са зададени са малка част от всички, защото благосъстоянието на децата често бива забравяно.
"Наистина трябва да се мисли доста по-системно и мащабно и не става въпрос само за отговорност на образователната система. Не ми се иска това въобще да се чува само като проблеми, апел, или забележки към образователната система, а по-скоро как държавата приоритизира и слага в центъра децата, без да ги пренебрегва и да се сеща само от време на време, когато е удобно да се сещаме за тях. Въпросите от една страна са общи, но от друга страна са доста различни, но са теми, по които ние работим от години", каза тя.
Една от темите е тази за едносменният режим, която с години се отлага. Алексиева уточни, че това е ценно първо заради качеството на образованието, за да има един по-спокоен и плавен ритъм, достатъчно време за осъзнаване. Тя посочи, че българските деца са едни от малкото, които могат да бъдат видени по тъмно и особено в зимните периоди. Относно външните оценявания тя каза, че когато се правят такива, то от тях трябва да следва нещо. Освен това голяма сума от бюджета на родителите отива за частни уроци.
"Това, което наблюдаваме в част от външните оценявания е, че ние не чуваме нищо освен повтарянето, че имаме проблем в оценките и с децата. Най-често вината се хвърля към тях, за неграмотността им, че не четат, или всичко друго, което знаем", каза Алексиева.
Контролът върху вредните храни и вещества също е доста важна тема, коментира тя. И добави, че той трябва да бъде засилен. Също така контролът зависи от множество институции и вината не трябва да се хвърля само върху училищата. Освен това здравното образование трябва да бъде въведено в учебния процес, категорична е Алексиева, защото обикновено децата се самообразоват от интернет.
"Всички ние сме задължени да застанем до училището и учителите на нашите деца и да бъдем с тях, защото политизирането на училището и вкарването му във всякакъв тип теми, които са угодни за друг вид решаване на теми не би трябвало да са допустими. И това да се развяват списъци, преподавателите да се чувстват заплашени и неподкрепени, тези хора, които трябва да влязат в училище спокойни, уверени, свободни, можещи да говорят с децата ни, това е крайно недопустимо", заяви тя.
Алексиева изрази надежда, че от Асоциация Родители ще получат отговор на зададените въпроси.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Първата тема в съвместната рубрика "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България", е посветена на климатичните изменения. Трайните и повсеместни необичайни годишни температури, обемът на валежите, засушаванията, са т.нар. климатични изменения, които и в нашия регион се засилват все повече, казва д-р..
От днес на Терминал 2 на летище "София“ влизат в сила нови правила и тарифи за престой на автомобилите. Всеки, който иска да достигне до Терминал 2 с автомобил, от 9 януари ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Целта е да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията. Пред Радио София..
От фондация "За Надежда“ настояват за достъп до безплатна обществена баня, тоалетна и пералня за хората в нужда в столицата. Пред Радио София Росица Кратункова от фондацията обясни, че искането им е Столичната община да осигури средства за изграждането на ресурсен социален център. Освен достъп до хигиена, те настояват хората, които са изключени,..
Днес ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност, съобщиха от НИМХ. След обяд видимостта временно ще се подобрява, облачността ще се разкъсва и намалява. В по-голямата част от страната ще бъде почти тихо, в източните райони и в близост до северните склонове на планините..
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..