Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Това е причината днес да им гостуваме и да откриваме новото, което вече променя живота ни. Първа е проф.Теодора Георгиева, Програмен директор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса”:
"Фондацията е създадена преди повече от 30 г., ангажирани сме с иновациите и информационното общество. 33 години е една прекрасна Христова възраст - станаха вече 20 г. от инициативата Иновации БГ. Обявявам тук в ефир изданието на конкурса за иновативни предприятия за 2024. Кандидатурите вече се приемат, краен срок е 21 октомври. Осемте ни категории са много комплексни (подробности - в звуковия файл).
Иновациите могат да бъдат внедрени във всяка област. Усилията са ни в това, как иновациите променят живота ни. Предприятията трябва да представят продукти, услуги, иновативни решения, които вече са внедрени. Нормално е в разговор с тях, те да си дадат сметка, че в бизнес-развитието си, внедряват иновации.
В общественото пространство, нашата поява преди три десетилетия бе нещо иновативно. Ново от 2004 е докладът "Иновации БГ" и оттогава подпомагаме политиките по иновации след представяне на фактите. Бизнесът е изключително активен. Проследяваме т.н. европейско иновационно табло. Още тогава сме били преди 10 европейски държави. Сега сме на предпоследно място, преди Румъния. Основна "заслуга" са негативните процеси в политическия дневен ред. Опитваме се да гледаме на нещата като възможности за развитие."
доц. д-р Даниела Георгиева, Старши анализатор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса” от Фондация Приложни изследвания и комуникации:
"Има основни стратегии в ЕС като връщане на производството в самите страни на произход. Глобалните вериги имат положителен ефект като минимизиране на разходите, трансфера на знания. Но липсва доверие. Предприятията не желаят да стават част от сложни вериги. Предприятията могат да си съдействат, но липсва сътрудничество и с академичните среди, и с правителствения сектор.
Предприятията предпочитат такива, на които имат доверие. То се изгражда с времето. Изискват се управленски умения, работа в екип, но това се изгражда още на ниво образование. Липсват умения за управление на рискове. Агробизнес, автомобилостроене, мебелната промишленост и текстилна индустрия са сред най-добре позиционираните сектори."
Финалът е с Пламен Иванов, директор на Enterprise Europe Network - България - Фондация Приложни изследвания и комуникации:
България има достъп до европейските инструменти, МСП трябва да имат повече информация за глобални инструменти за устойчиво развитие. Амбициите ни са конкурсът ни да стане празник на българските иновации. Голяма част от компаниите вече получиха и европейско финансиране. Роботиката е част от решението на проблема за липсата на кадри. Преходът трябва да бъде подкрепен и с мерки за задържане на талантите - битката за тях е на световно ниво."
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..