Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Това е причината днес да им гостуваме и да откриваме новото, което вече променя живота ни. Първа е проф.Теодора Георгиева, Програмен директор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса”:
"Фондацията е създадена преди повече от 30 г., ангажирани сме с иновациите и информационното общество. 33 години е една прекрасна Христова възраст - станаха вече 20 г. от инициативата Иновации БГ. Обявявам тук в ефир изданието на конкурса за иновативни предприятия за 2024. Кандидатурите вече се приемат, краен срок е 21 октомври. Осемте ни категории са много комплексни (подробности - в звуковия файл).
Иновациите могат да бъдат внедрени във всяка област. Усилията са ни в това, как иновациите променят живота ни. Предприятията трябва да представят продукти, услуги, иновативни решения, които вече са внедрени. Нормално е в разговор с тях, те да си дадат сметка, че в бизнес-развитието си, внедряват иновации.
В общественото пространство, нашата поява преди три десетилетия бе нещо иновативно. Ново от 2004 е докладът "Иновации БГ" и оттогава подпомагаме политиките по иновации след представяне на фактите. Бизнесът е изключително активен. Проследяваме т.н. европейско иновационно табло. Още тогава сме били преди 10 европейски държави. Сега сме на предпоследно място, преди Румъния. Основна "заслуга" са негативните процеси в политическия дневен ред. Опитваме се да гледаме на нещата като възможности за развитие."
доц. д-р Даниела Георгиева, Старши анализатор, Програма „Иновации и подкрепа за бизнеса” от Фондация Приложни изследвания и комуникации:
"Има основни стратегии в ЕС като връщане на производството в самите страни на произход. Глобалните вериги имат положителен ефект като минимизиране на разходите, трансфера на знания. Но липсва доверие. Предприятията не желаят да стават част от сложни вериги. Предприятията могат да си съдействат, но липсва сътрудничество и с академичните среди, и с правителствения сектор.
Предприятията предпочитат такива, на които имат доверие. То се изгражда с времето. Изискват се управленски умения, работа в екип, но това се изгражда още на ниво образование. Липсват умения за управление на рискове. Агробизнес, автомобилостроене, мебелната промишленост и текстилна индустрия са сред най-добре позиционираните сектори."
Финалът е с Пламен Иванов, директор на Enterprise Europe Network - България - Фондация Приложни изследвания и комуникации:
България има достъп до европейските инструменти, МСП трябва да имат повече информация за глобални инструменти за устойчиво развитие. Амбициите ни са конкурсът ни да стане празник на българските иновации. Голяма част от компаниите вече получиха и европейско финансиране. Роботиката е част от решението на проблема за липсата на кадри. Преходът трябва да бъде подкрепен и с мерки за задържане на талантите - битката за тях е на световно ниво."
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..