Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободен час = празник на доброто

Фестивалът на доброволчеството е този следобед в Борисовата градина

Снимка: timeheroes.org

Още към края на първия учебен ден деца и младежи ще имат свободен час.

Въпреки че, говорейки за класове и училище този израз има свой смисъл, "Свободен час" всъщност се казва фестивалът на младежкото доброволчество, организиран от „TimeHeroes“.

В третото издание са предвидени ще участват 11 неправителствени организации, подкрепящи различни каузи; четири вдъхновяващи личности с разнообразен опит и истории от света на доброволчеството; трима музикални герои и десетки почитатели на идеята, че всички имаме силата да променяме света около себе си, дарявайки време.

Те ще се съберат от 16 ч. на ул. "Незабравка" в Борисовата градина, но очакват много млади хора да се присъединят и споделят фестивала.

Там ще бъде даден старт и на новия сезон на ученическото доброволческо състезание "Купата на героите", което вече 5 години насърчава ученици между 7 и 19 години да се събират в доброволчески клубове и да организират и осъществяват инициативи в подкрепа на различни социални групи и каузи в градовете и селата, в които живеят.

През миналата учебна година (2023/2024) в „Купата на героите“ са взели участие 874 ученици с 27 доброволчески клуба от 14 населени места, които са осъществили 350 мисии в подкрепа на каузи, съобщи пред БНР-Радио София Моника Симеонова от „TimeHeroes“. И даде пример – младежи от техникума по фризьорство са отишли до близкия дом за възрастни хора и са ги подстригали.

Тъй като става дума за деца от 7 до 18 години обикновено при малките ръководител на съответния доброволчески клуб е класния учител.

Всеки месец има определена тема, в чиято област може да се подеме инициатива от доброволците, допълни Симеонова.


На фестивала в панела “На приказка за доброто” ще бъдат разказани и чути 4 вдъхновяващи истории, разказани от Михаела Качарова (доброволец, основател на Сдружение „Операция: Плюшено Мече”), Михаил Стефанов – част от екипа на Aurubis Bulgaria; основател и директор на младежкия фестивал по изкуствата The Bridge; създател на платформата за умения на бъдещето за тийнейджъри “Мини Машини”), Полина Голикова (тийнейджър и вдъхновен доброволец от Украйна), Рада Бонева (блогър и подкастър, позната онлайн като Thrift Sheep).

Посетителите на фестивала ще могат да разгледат и фотографската изложба "И аз съм тук", представяща историите на 9 жени бежанки, които живеят в България. Кадрите са дело на фотографа и създател на „Етюдите на София“ Иван Шишиев, а изложбата е по идея на Съвета на жените бежанки в България.

Фестивалният ден ще бъде озвучен от DJ сет на ГЕНА (So Called Crew) и концерт на Yana и Leena.

Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50