Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНБ затяга критериите на банките при отпускането на кредити

Снимка: Ани Петрова

От 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити. Сред новите условия са месечната вноска да е максимум 50% от дохода за периода, минимум 15% самоучастие, покриване от банката на до 85% от стойността на имота, максимален срок по договора за кредит – 30 години. Тези правила ще важат за кредитите изтеглени  след 1 октомври тази година. Какви ще са ефектите от въвеждането на новите мерки, ще се отразят ли те върху лихвите по ипотечните кредити и как ще се промени профилът на купувачите на жилища след въвеждането на новите правила? Подробности по темата разказа Иван Стойков, финансов анализатор и експерт от финансовия портал "Моите пари".

Той отбеляза, че мерките са били очаквани, тъй като БНБ регулярно е отправяла препоръки до търговските банки на какво да обръщат внимание при отпускането на ипотечни кредити, какви политики да съблюдават, за да не се допуска неразумно кредитиране.

"Предпоставка за такива разговори, препоръки, а сега вече и изисквания към банките се провокират от бурния темп на ипотечно кредитиране, който е над 20-25% на годишна база, което е сериозен ръст. И с оглед на това да не се допуснат бъдещи проблеми в банковата система и с необслужване на кредити и други свързани с това проблеми, БНБ всъщност от 1 октомври изисква от банките всичко това", каза Стойков.


По думите му ситуацията в момента не изисква по-драстични мерки, а в течение на времето БНБ следва политика на ескалиращо обръщане към търговските банки. Той отбеляза, че към момента не се наблюдава ръст на необслужените кредити, като те са малко над 3.5%, което е доста добър показател, но темпът на кредитиране предизвиква повдигане на вниманието.

"Такива темпове, каквито имаме в България надали можем да срещнем в други европейски държави, най-малко от гледна точка на това, че лихвените нива у нас спрямо други европейски държави са почти двойно по-ниски. Дори да не са двойно по-ниски са поне с пункт и половина или два спрямо други държави, които ние считаме за високо икономически развити", каза Стойков.

Той посочи, че изискването на БНБ ще окаже по-силно влияние на хората, които искат да вземат кредит, но най-голямо влияние ще има изискването за максималния размер на месечната  вноска, която няма да бъде по-висока от 50% от месечния доход на клиента. Най-засегнати ще бъдат клиентите с относително ниски доходи, както и тези, които не могат на 100% да докажат своите доходи.

Очаква ли се рязък тръст на тегленето на кредити преди 1 октомври?

"Аз допускам подобен сценарий, то и по пътя на логиката може да се очаква подобно нещо. До 1 октомври няма кой знае колко време, има 15 дни, но предполагам, че ще има някакъв леко по-засилен интерес към ипотечно кредитиране. Но пак казвам интересът към купуване на жилища и към ипотечни кредити ще остане според мен на достатъчно високо ниво", отбеляза той.

За по-специфичен вид кредити, като например за строителство, или за покупка на на жилище, което е в строеж се допускат отклонения в кредитирането.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29