"Това е една платформа, която обедини много от ресурсите, които ние имаме. Нашата фондация е създадена преди 18 години и тази година навършихме пълнолетие и основният фокус е кариерното ориентиране. Ние обучаваме и сертифицираме кариерни консултанти. Всички колеги, които работят в кариерните центрове на МОН, в регионалните центрове за кариерно ориентиране са минали през нашите обучения, кариерните консултанти във висшите училища, много колеги, които практикуват вече кариерно ориентиране като частна практика. Нашата мисия винаги е била да им даваме ресурси, но за мое най-голямо съжаление преди години направихме една много хубава такава платформа за нуждите на кариерното ориентиране в средното образование, която обаче не е пипана от много време, а технологиите се променят и аз твърдя, че тя е морално остаряла", каза тя.
Раковска уточни, че новата платформа обединява кариерни инструменти, тестове. Тя посочи, че много професии ще станат все по-технологични, а изграждането на умения е една стълба, по която всеки се изкачва, като между 8 и 12 клас е добре да се изградят умения за работа с технологии.
"Ориентирането не е просто професия, а по-скоро е ориентиране към профили и възможности", каза Раковска и допълни:
"Тестовете предлагат едни много добре написани доклади. Тук е моментът да кажа, че платформата я разработихме съвместно с моя екип на фондацията, но за самото изграждане на материалите и програмиране аз използвах моите две деца, за да може материалът, който се появява и се чете да бъде направен така, че да е разбран от целевата група. Ти получаваш един доклад, където ти се обяснява какво и как можеш да учиш и съответно получаваш линк ако е за университет към професионалните направления, които можеш да учиш, или към една база данни от над 120 професионалиста имаме там, които са разказали за своите професии и как са стигнали да учат за тях. Тоест, можеш да се запознаеш с истинските истории на тези хора, които разказват какво работят и какво са учили. Голяма част от тези истории са кратки видеа."
По думите й кариерните консултанти подпомагат избора на специалност, като оттам нататък вече е отговорност на младия човек, или на консултанта да проучи възможностите. Тя отбеляза, че в платформата има материали, които да помогнат на младите хора, когато са се ориентирали към дадена професия да разберат доколко и как тя би могла да се промени в бъдещето. Към тази част има още три теста - тест за кариерни умения, за зелени умения и тест за дигитални умения.
Съобразено ли е образованието с днешните времена?
"Образованието е консервативно. Консервативна област, което е най-нормално и всички знаем, че промените са сложни. Бързият отговор е не, не са съобразени с българското образование и според мен не отговаря на нуждите на младите хора. Има опити за промяна, има желание да се случват нещата, но те се случват бавно. Според мен бюрокрацията е прекалено голяма в българското образование", каза Раковска. И допълни:
"В момента много се надявам бизнесът, ако има желание да ни помогне да направим една хубава кампания, с която да стигнем до повече ученици, учители и родители. Платформата, която направихме може да бъде самостоятелно използвана. Важното е да обясним нейните ползи и възможности, и хората да я ползват."
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..