Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фармацевтите са в готовност за протест

Снимка: БГНЕС

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова организация говори по темата.

"Идеята е добра, не лоша. Наистина е добре хората да имат достъп до определени медикаменти, които са без лекарско предписание. Аз имам критични бележки първо към самия законопроект. Той е витиевато написан, даващ широки граници на самите апарати, то даже няма никакви граници. Казва се, че в някаква наредба, в някакво министерство ще се напише точно кои машини могат да бъдат. Това дава ли гаранции, че това не е корпоративен ход? Ние сме учудени, защо при предлагането на такъв законопроект най-малкото е да седнем на една кръгла маса да дискутираме проблема и всеки да каже кой как вижда нещата, как те действително се случват.

Той посочи, че някои пациенти са с по няколко медикамента и трябва да се действа много внимателно, а също така един от рисковете е, че някое дете може да си купи лекарство. Относно затварянето на аптеки по малките населени места той посочи, че това зависи от законотворците, а не от фармацевтите. И допълни, че аптеките не са магазини, в които да се извършва търговия и най-често доходите идват от дрогерийната част.


"Аз разчитам на тази аптека да продавам така наречената "дрогерийна част" - памуци, козметика, общи продукти, за да може онези 0% надценка да ги избивам. Защото субсидията от НЗОК е крайно недостатъчна. И в един момент някой народен представител казва, че в Добри дол баба Иванка няма достъп до лекарства и ние ще сложим един апарат. Да, обаче в Добри дол община Трекляно ще ми вземе дрогерийната част и после в Ковачевци като ми вземат дрогерийната част, аз като имам 0% надценка по каса какво да направя? Ние работим една година за тази аптека и тъкмо по тази методика прохожда нещо и ние искаме да вземем онова, което може да издържа аптеката", заяви Качулев.

По думите му проблемът с липсата на лекарства не е реален и се решава поетапно по места, а методиката е саморегулираща се. Това е една фиксирана сума пари от бюджета на Здравна каса, където се казва, че ако в близост се отвори друга аптека, тогава има конкуренция и от касата няма да плащат субсидии на нито една от двете. И добави:

"Тези пари са фиксирани. Една нищожно малка сума на фона на предвижданото финансиране за едни вендинг апарати. Нека да помислят да увеличат тази сума, защото в момента сумата за денонощна смяна е 5700 лв, при положение, че цялата нощна смяна излиза над 18 хиляди лева високоспециализиран труд на магистър фармацевт. Ето тук вече трябва да седнем и да говорим. То нямаше иницииран разговор."

Той посочи, че промените не са консултирани дори със законовата организация Български фармацевтичен съюз. Браншовите организации също би трябвало да бъдат включени в един такъв диалог, категоричен е Качулев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35

Българско участие на провелия се Международен фестивал "Арс Електроника"

В началото на месец септември в град Линц, Австрия се проведе Международният фестивал "Арс Електроника", за съвременно и дигитално изкуство. Фестивалът е най-големият, престижен форум за такъв тип изкуство. Подробности за тазгодишното издание ни разказаха събеседниците в предаването “Радиокафе“ Ралица Георгиева и Венелин Шурелов, които бяха..

публикувано на 20.09.24 в 13:48