„Децата вземат пример от родителите си и от обществото като цяло. Ние възрастните по-лесно можем да се въздържаме от използването на телефони, но това е доста целенасочено усилие. Така че не бих обвинявал децата, че са зависими от екрани, според мен феноменът е малко по-широк“, каза Господинов.
По думите му има значение за какво използват децата устройствата. Ако е за образователни цели са добре прекарани часове, отколкото времето в социалните мрежи, сподели той.
„Има родители, които оставят на детето устройството, за да бъде то по-спокойно, за да не ги занимава с нещо, когато са заети. Това не е само в България. Има всякакви крайности и това, което родителите могат да направят е свързано с примера. Ако се чудят защо децата им не четат книги, ами може би, те самите трябва да започнат да четат книги“, посочи Иван Господинов.
Според него е по-важно да се помисли как се прекарва времето пред екраните, а след това да се поставят ограничения.
По отношение на компютърните игри, Господинов е категоричен, че има и полезни – такива, които развиват стратегическо и икономическо мислене.
„Децата няма да спрат изведнъж да играят компютърни игри. Може родителите да се опитат да ги насочат към някои, които са по-образователни“, каза Иван Господинов.
Той посочи, че често децата се интересуват повече от екраните, отколкото от образователния процес.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..