В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора Бакърджиева, изп-директор на Български дарителски форум и Траян Траянов, изп. директор на Фондация "Заедно в час", за да разкажат за тревогата на организации от неправителствения сектор у нас, голяма част от които протестираха против конкретни текстове от предлагания Закон за регистрация на чуждестранните агенти, който беше внесен за обсъждане в Народното събрание на 10 септември.
В протестни писма и призиви до председателя на Народното събрание, до народните представители в 50-тия Парламент, изпратиха от екипа на Български дарителски форум (БДФ) и от екипа на фондация „Заедно в час“.
“Законопроектът има идеята да стигматизира гражданското общество и да ограничи свободите и правата на всички граждански организации, както и физически лица да изпълняват своите мисии“, заяви Теодора Бакърджиева от БДФ.
"Аз бих определил този закон като антибългарски, той цели на практика да убие и потисне всякакъв вид международен обмен и би направил изключително труден живота на българските учени и българските учители, би затруднил много деца и семейства от уязвими групи, които получават подкрепа от неправителствени организации и от гражданския сектор“, посочи Траян Траянов от „Заедно в час“ и допълни, че не само гражданските организации са разтревожени, но и работодателските асоциации, както и хиляди граждани, подписали се и обявили се против този закон.
Сред организациите, обявили се против приемането на Закона за чуждестранните агенти, са Българската стопанска камара, Конфедерацията на независимите синдикати в България, Българската предприемаческа организация, Българската асоциация на софтуерните компании, Българска работодателска асоциация иновативни технологии, Българският дарителски форум. Над две хиляди отделни граждани и граждански организации са подкрепили общо становище с призив за отхвърляне на законопроекта. Всички становища могат да бъдат намерени на страницата на Народното събрание.
“Атаките срещу неправителствените организации са атаки срещу гражданите на България. Неправителствена организация е сдружаване на граждани със сходна мисия. Забранявайки такова сдружаване, се отхвърля ролята на гражданите в развитието на една държава”, се казва в изпратеното до Народното събрание становище на “Заедно в час”.
Забраната за граждански организации и отделни експерти, получили чуждестранно финансиране извън ЕС, да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и университети ще влоши още повече качеството на българското образование. В момента над половината от българските 15-годишни ученици са функционално неграмотни (PISA 2022). Те не притежават ключови за съвременния свят умения, посочват от организацията.
Според призива на Български дарителски форум, изпратен до депутатите в 50-тото Народно събрание, подобен закон би лишил множество талантливи български младежи от възможността да продължат образованието си със стипендии от чужбина, защото ще бъдат обявени за „чуждестранни агенти“. Той би лишил от хранително и материално подпомагане хиляди възрастни и социално слаби хора, както и буквално от живот много българи, които разчитат на дарения от страната и чужбина, за да могат съответно да се прехранват или лекуват в наши или чуждестранни болници.
Всеизвестен факт е, че получатели на частна дарителска подкрепа са и различни административни структури, държавни и общински лечебни и образователни заведения, културни институти и др. В резултат от приемането на този закон потърпевши ще бъдат всички – организации, институции, физически лица, посочват те.
Още аспекти по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...