Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Минчева:

Инвестициите се насочват към държави, където сухопътен контрол липсва

Само 8 процента от българския износ за ЕС е по вода и въздух, а останалият е по суша, най-вече с автомобилен транспорт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Един от основните приоритети на Българската стопанска камара е присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и ОИСР.  Макар и отпадането на граничния контрол на въздушните и морски граници да може да бъде определено като стъпка в правилната посока, запазването на контрола по сухопътните граници за България и Румъния води до значителни разходи, екологични вреди и пропуснати ползи не само за икономиките на двете държави, но и за целия вътрешен пазар на ЕС.

Много е трудно да се определят пропуснатите ползи, защото не се събират необходимите данни и никой не следи процеса съвсем целенасочено. Идеята на това становище е да се обогати дебатът, който се води по присъединяването на България и Румъния от 2011 г., който не излиза извън проблемите, свързани с незаконната миграция. Можем да се насочим и върху един много важен аспект, всъщност как се отразява на икономиката и на хората. Това коментира в Ритъмът на столицата Мария Минчева – зам.-председател на Българска стопанска камара (БСК), и член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).


Според Минчева непълноправното участие в Шенген оказва негативно влияние върху инвестиционната атрактивност на двете държави.

“Инвестициите се насочват към държави, където такъв (сухопътен - бел. ред.) контрол липсва, защото няма забавяне, оскъпяване и накрая тези цени се пренасят върху крайния потребител”. 
Освен това се ограничават и възможностите за туризъм, както и трудовата мобилност в пограничните райони (както е във Франция, Германия, Италия). Отделно от това се нанасят и екологични щети заради престоя на границите, който увеличава вредните емисии.     

По думите ѝ, въпреки че 30 години вече вътрешният пазар функционира, 60% от пречките пред бизнеса, които са били регистрирани, продължават да бъдат актуални. 

Според нея е добре да се използва инерцията на процеса по влизането ни в Шенген и да се финализира процесът още в рамките на тази година. Така според нея може още в рамките на 2024 г. да бъде определена дата за пълноправното ни влизане в Шенген.

“Това, което чухме по време на събитието е, че на 10 октомври ще бъде направено такова предложение за вземане на решение за определяне на дата, която би могла да бъде и 1 януари 2025 г. Разбира се, всяка конкретна дата, базирана на обективни показатели, предпоставки и критерии, които се очаква ние да изпълним и сме изпълнили, е добре дошла” допълни тя.


Чуйте целия разговор с Мария Минчева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35